Veľa ľudí sa dostáva v živote do pozície, kedy sú nútení brániť sa aj fyzickou formou. Nezáleží na tom, či ide o dieťa alebo dospelého človeka, muža alebo ženu. Každý sa môže stať obeťou agresívnych jedincov, zlodejov alebo násilníkov. Všetci sa však chceme cítiť bezpečne. Človeku je prirodzená túžba po bezpečí rovnako, ako je prirodzená ostatným tvorom našej planéty. Narozdiel od zvierat, ktoré konajú len na základe inštinktov, my ľudia sme obdarení navyše aj rozumom. A tak človek rozumný vymyslel rôzne techniky ako brániť seba, svojich milovaných a svoj majetok. Jednou z týchto techník sú aj bojové umenia. A nieje ich málo.
Krajiny majú svoje bojové športy
Skoro každá krajina má svoje charakteristické, im vlastné a jedinečné spôsoby boja tohto typu. Nigéria, Sudán, Kambodža, Čína, Filipíny, India, Indonézia, Japonsko, Kórea, Mongolsko, Srí Lanka, Thajsko, Tibet, Vietnam, Anglicko, Fínsko, Francúzsko, Gruzínsko, Grécko, Taliansko, Nórsko, Poľsko, Rusko, Španielsko a Portugalsko, Egypt, Irán, Izrael, Turecko, USA, Austrália, Hawai, Nový Zéland, Brazília, Bolívia, Peru a mnoho, mnoho ďalších. Tak ako je veľa krajín s vlastným štýlom boja, tak je aj veľa zbraní, ktoré sa v nich využívajú. Však najhlavnejšou zbraňou je vždy telo a to je podstata väčšiny bojových umení. Telo ako zbraň.
Bojové umenia tu ale nie sú len nato, aby sme sa vedeli fyzicky brániť, ale aj na rozvíjanie vlastnej sebakontroly, sebadisciplíny, sebavedomia, sily, kondície a naučenia sa kontrolovať vlastnú myseľ vo vypätých a stresových situáciach. Áno, bojové umenia tu sú aj na to, aby sme v prípade potreby vedeli útočníka nielen spacifikovať, ale aj aby sme našli v sebe rovnováhu v zmysle kalokagatie, čo znamená rovnováhu tela, mysle a ducha. Ak je silné telo, silná myseľ a silný duch, je silný celý človek. Avšak dôležíté je vybrať si pre seba to správne a možno srdcu blízke bojové umenie.