Typy ešpézetiek: Slovenské poznávacie značky majú rôzne farby - Zaujímavé novinky ZN.SK

Typy ešpézetiek: Slovenské poznávacie značky majú rôzne farby

Na bežných slovenských cestách jazdí viacero druhov vozidiel a rôznymi poznávacími značkami. Značky nám dávajú informáciu o pôvode vozidla v rámci okresu a niekedy nechcene aj údaje o veku vozidla. Bežne sa stretávame len s klasickou EVČ (nepresne nazývaná aj ako štátna poznávacia značka – ŠPZ) s bielym podkladom, malou modrou časťou so znakom EÚ a skratkou krajiny a výrazným čiernym fontom so skratkou okresu. Mimo okres značku tvorí 5 alfanumerických znakov. Štandardom je trojica čísel a dve písmená. Ktokoľvek si zaplatí, môže si nechať spraviť akúkoľvek vlastnú značku, ktorá nie je vulgárna a zachováva označenie okresu.

EVČ poznáme rôzne značky áut

Farebné variácie poznávacích značiek a ich určenie

Žltý podklad a červené písmo = historické vozidlo

Historické vozidlá, ktoré sú technicky spôsobilé s platnou STK a všetkými dokladmi, majú značku žltú s červeným písmom. Značka začína okresom a pokračuje písmenom H, ktoré informuje, že ide o historické vozidlo. Zvyšok značky pozostáva z  čísiel.

Biely podklad a červené písmo = predajné vozidlo

Značky s bielym podkladom a červeným písmom používajú predajcovia. Buď ide o vozidlo, ktoré je na testovacej jazde, alebo o celkom nové vozidlo, ktoré si práve niekto kúpil.

Biely podklad a modré písmo = športové vozidlo

Biela tabuľa s modrým fontom je značkou športových vozidiel. Značka zobrazuje okres a za ním nasleduje písmeno S. Pokračuje číslicami.

Žltý podklad a čierne písmo = vyvážané vozidlo

Žlté značky s čiernym písmom označujú vozidlo určené na vývoz. Používajú sa len niekedy, veľa krát je totiž vozidlo bez značiek.

Zelený podklad a čierne písmo = pracovný a ťažký stroj

Stroje, mechanizmy, rôzne motorové zariadenia môžu mať poznávaciu značku so zeleným podkladom a čiernym písmom. Uvádzajú písmeno Z hneď za okresom a pokračuje číslicami.

Biely podklad a zelené písmo = dovozové auto na Slovensko

Auto, ktoré je zo zahraničia privezené na Slovensko, spoznáte podľa tabuľky s bielym podkladom a zeleným písmom. Vždy začína písmenom C, pretože nie je ešte určený okres, ktorý vozidlo eviduje. Nejde o nové vozidlo, prípadne nejde o vozidlo kupované na území Slovenska.

Modrý podklad a žlté písmo = značky diplomacie a veľvyslanectiev

Modré značky s písmenami EE alebo inými opakujúcimi sa neokresnými písmenami patria zástupcom iných krajín. Veľvyslancom, alebo zamestnancom veľvyslanectva.

Biely podklad a čierny text so samostatným P = polícia a ministerstvo vnútra

Poznávacia značka na bielom podklade s čiernym textom, v ktorej je na začiatku osamotené písmeno P patrí polícií, alebo ministerstvu vnútra.

Biely podklad a čísla bez písmen = armáda a ministerstvo obrany

Biele tabuľky s čiernymi číslicami patria armáde, čiže ozbrojeným silám alebo ministerstvu obrany. Vozidlá bez písmen, len s číslami, sa pohybujú v blízkosti kasární, v Bratislave často v blízkosti Kutuzovovej ulice a na cestách ich stretnúť aj v rámci služobného presunu. Nachádzajú sa na bojových vozidlách, ako aj na osobných vozidlách predstaviteľov.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Haribo cukríky na rukách
Deň, kedy najstarší gumový medvedík oslávi 97. narodeniny

nech už nasneží
Miro Jaroš predstavil vianočnú skladbu Nech už nasneží (Perinbaba)

Srbsko a Kusturica
Cesta do Srbska a Kosova: potrebujem pas, či stačí občiansky?

Zavrieť