ZN.SK
EVČ Pleso, značka auta

Typy ešpézetiek: Slovenské poznávacie značky majú rôzne farby

Na Slovensku máme viacero druhov EVČ, čiže poznávacích značiek vozidiel. Nie sú to len biele s čiernym písmom, ale aj s písmom červeným, zeleným, či značky so žltým a zeleným podkladom.

Na bežných slovenských cestách jazdí viacero druhov vozidiel a rôznymi poznávacími značkami. Značky nám dávajú informáciu o pôvode vozidla v rámci okresu a niekedy nechcene aj údaje o veku vozidla. Bežne sa stretávame len s klasickou EVČ (nepresne nazývaná aj ako štátna poznávacia značka – ŠPZ) s bielym podkladom, malou modrou časťou so znakom EÚ a skratkou krajiny a výrazným čiernym fontom so skratkou okresu. Mimo okres značku tvorí 5 alfanumerických znakov. Štandardom je trojica čísel a dve písmená. Ktokoľvek si zaplatí, môže si nechať spraviť akúkoľvek vlastnú značku, ktorá nie je vulgárna a zachováva označenie okresu.

EVČ poznáme rôzne značky áut

Farebné variácie poznávacích značiek a ich určenie

Žltý podklad a červené písmo = historické vozidlo

Historické vozidlá, ktoré sú technicky spôsobilé s platnou STK a všetkými dokladmi, majú značku žltú s červeným písmom. Značka začína okresom a pokračuje písmenom H, ktoré informuje, že ide o historické vozidlo. Zvyšok značky pozostáva z  čísiel.

Biely podklad a červené písmo = predajné vozidlo

Značky s bielym podkladom a červeným písmom používajú predajcovia. Buď ide o vozidlo, ktoré je na testovacej jazde, alebo o celkom nové vozidlo, ktoré si práve niekto kúpil.

Biely podklad a modré písmo = športové vozidlo

Biela tabuľa s modrým fontom je značkou športových vozidiel. Značka zobrazuje okres a za ním nasleduje písmeno S. Pokračuje číslicami.

Žltý podklad a čierne písmo = vyvážané vozidlo

Žlté značky s čiernym písmom označujú vozidlo určené na vývoz. Používajú sa len niekedy, veľa krát je totiž vozidlo bez značiek.

Zelený podklad a čierne písmo = pracovný a ťažký stroj

Stroje, mechanizmy, rôzne motorové zariadenia môžu mať poznávaciu značku so zeleným podkladom a čiernym písmom. Uvádzajú písmeno Z hneď za okresom a pokračuje číslicami.

Biely podklad a zelené písmo = dovozové auto na Slovensko

Auto, ktoré je zo zahraničia privezené na Slovensko, spoznáte podľa tabuľky s bielym podkladom a zeleným písmom. Vždy začína písmenom C, pretože nie je ešte určený okres, ktorý vozidlo eviduje. Nejde o nové vozidlo, prípadne nejde o vozidlo kupované na území Slovenska.

Modrý podklad a žlté písmo = značky diplomacie a veľvyslanectiev

Modré značky s písmenami EE alebo inými opakujúcimi sa neokresnými písmenami patria zástupcom iných krajín. Veľvyslancom, alebo zamestnancom veľvyslanectva.

Biely podklad a čierny text so samostatným P = polícia a ministerstvo vnútra

Poznávacia značka na bielom podklade s čiernym textom, v ktorej je na začiatku osamotené písmeno P patrí polícii, alebo ministerstvu vnútra.

Biely podklad a čísla bez písmen = armáda a ministerstvo obrany

Biele tabuľky s čiernymi číslicami patria armáde, čiže ozbrojeným silám alebo ministerstvu obrany. Vozidlá bez písmen, len s číslami, sa pohybujú v blízkosti kasární, v Bratislave často v blízkosti Kutuzovovej ulice (Ministerstvo obrany) a na cestách ich stretnúť aj v rámci služobného presunu. Nachádzajú sa na bojových vozidlách, ako aj na osobných vozidlách predstaviteľov.

Svetlozelený až modrozelený podklad a čierne písmo = elektromobily a hybridy

Aktualizácia 2020: Podľa nariadenia z marca 2019 sa od roku 2020 zavádzajú nové EVČ, ktorými sa odlišujú elektromobily a plugin-hybridy. Viac informácií nájdete v tomto článku.

modrozelená EVČ - poznávacia značka

Fotografia z Instagramu premiéra Pellegriniho z 13. marca 2019

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu