ZN.SK
Panda Veľká, Panda Giant, zaujímavosti

Panda veľká a zaujímavosti: každá patrí Číne, aj tá narodená mimo

Panda veľká je nádherné zviera. Cicavec, ktorý sa nám spája s Čínou. Zvláštnosťou je, že všetky pandy veľké vo svete patria Číne, hoci sa v nej panda nemusela narodiť. Môže za to zmluva o prenájme.

Panda veľká je nádherné zviera. Cicavec, ktorý sa nám spája s Čínou a rôznymi ochranárskymi organizáciami, je nezameniteľný vďaka svojmu čiernobielemu sfarbeniu. Pre akúkoľvek ZOO v ktorej sa ocitne, je veľkým marketingovým ťahákom, pretože panda je pre mnohých obľúbeným zvieratkom. Vidieť ju v logu známej organizácie WWF, alebo v dokumentárnych filmoch.

Panda Veľká, Panda Giant, zaujímavosti

Ale vidieť ju na vlastné oči je aj pre nás vzácne. Panda je pre ZOO veľkým lákadlom. Na druhej strane je tiež veľkou záťažou, pretože si vyžaduje svoj výbeh, prísun bambusu ako hlavnej potravy. Taktiež sa k nej viaže jedna podstatná zaujímavosť.

Všetky pandy veľké patria Číne

Pán je niekoľko druhov a nie všetky žijú v Číne. Panda veľká je však v určitom slova zmysle svetovým unikátom, čo sa týka vlastníctva. Akákoľvek panda, ktorá sa vo svete nachádza, je čínska. Patrí Číne a preto sa k nej viažu aj prísne podmienky chovu pánd v zoologických záhradách. V záujme presnej evidencie, ale priznajme si, že aj v záujme slušného profitu, Čína pandy svetovým zoologickým záhradám len prepožičiava. Na niekoľko rokov a za niekoľko miliónov dolárov. Pandy sú tam vždy na všetkých okolností čínske, aj keby sa narodili v Madride. Špeciálna zmluva si totiž poistila aj akékoľvek mláďatá.

Panda Veľká, Panda Giant, zaujímavosti

Peniaze z prenájmu majú následne slúžiť na ďalšie fondy a ochranárske aktivity pre pandy veľké v čínskej domovine. Možno by pritom len stačilo prestať ťažiť drevo a ničiť ich životné prostredie.

Kde všade môžeme vidieť pandy veľké?

Panda veľká je súčasťou viacerých čínskych zoologických záhrad. Samozrejme, sú aj miesta mimo Čínu, ktoré však musia platiť pomerne vysoké ceny za prenájom. V japonských mestách Kobe a Wakayama, v Thajsku v Chiang Mai, v Singapure a v Austrálskom Adelaide. Na americkom kontinente nájdete pandy v hlavnom meste Mexika, ďalšie v kanadskom Toronte  a Calgary, a v niekoľkých mestách USA. Konkrétne v zoologických záhradách v mestách Washington, San Diego, Atlanta a Tennessee. Aj v Európe nájdete pandy veľké. Miest, kde sa na ne môžete prísť pozrieť ale veľa nie je.

Malá panda narodená v roku 2012 v San Diegu

Na druhej strane, narodenie malej pandy je vždy veľká udalosť. Síce stúpne nájom pánd a aj suma, čiže sa pandy musia zoologické záhrady zbaviť, inak zruinujú ich rozpočet. Na druhej strane je o jedného jedinca ohrozeného druhu viac a je to ťahák na turistov, takže malý prírastok je nakoniec dvojsečná zbraň. Pandy pribudli do zoologickej záhrady v škótskom Edinburgu len pred pár rokmi a sú samozrejme veľkým ťahákom. Najznámejšia ZOO s pandami je však v Európe tá v Madride. Môže za to úspešný marketing. Keď sa tam narodili pred 7 rokmi dve medvieďatá, len kvôli nim sa zvýšila návštevnosť celej zoo. Najnovšia ZOO na zozname tých, ktoré chovajú pandy veľké, je tá vo francúzskom meste Loir-et-Cher. V minulosti mala pandu veľkú aj berlínska ZOO, avšak po smrti ich samca v roku 2012 sa k pandám už nevrátili.

Pre nás je však najbližšie určite viedenská zoologický záhrada Tiergarten Schonbrunn. Aj tam sa narodilo medvieďa, pred desiatimi rokmi.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu