ZN.SK
vianočné tradície

Vianočné tradície a Štedrý deň na východnom Slovensku

Slovensko je krajina s množstvom zvykov, ktoré sa od seba výrazne líšia podľa jednotlivých oblastí krajiny Najbohatší na tradície a zvyky je východ.

Určite nikomu neuniklo, že sa blížia očakávané a deťmi milované Vianoce. Kúpa darčekov, stavanie stromčeka, výzdoba a príprava štedrovečernej večere k nim nepochybne patria. Vraví sa, aký kraj – taký mrav a toto známe slovenské príslovie platí pri vianočných zvykoch na Slovensku stopercentne. Slovensko je rozmanitá krajina s množstvom zvykov, ktoré sa od seba výrazne líšia podľa jednotlivých oblastí. Niektoré tradície sú všetkým veľmi dobre známe. Ako vyzerajú sviatky na východnom Slovensku?

vianočné tradície

Zapálená sviečka a voľné miesto pri stole

Niektoré rodiny na východe večerajú iba pri svetle sviečky a snažia sa pri štedrovečernom stole sedieť čo najdlhšie, aby si túto jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru, ktorá sa opakuje len raz do roka, užili. Jedným z pravidiel, ktoré musí dodržať každá rodine je, že počas večere sa nesmie odísť od stola, prináša to nešťastie. Okrem toho sa pri prestieraní štedrovečernej večere prestrie jedno voľné miesto pre tých, ktorí sa nemohli večere zúčastniť alebo pre náhodného hosťa.

Začína sa oblátkami s medom

Vo väčšine rodín sa pred večerou celá rodina pomodlí a poďakuje. Po spoločnej modlitbe sa večera začína tradične oplátkami s medom. Zvykom je tiež zjesť kúsok chleba so soľou, ktoré sa nechávajú počas večere pod obrusom a to v okolí Spišskej Novej Vsi. V okolí Bardejova je tradícia kúsok chleba s cesnakom a medom či najskôr zjesť oplátku s medom a potom chlieb s cesnakom v Rožňave. Najčastejšie pripravovanou a konzumovanou vianočnou polievkou je kapustnica, v ktorej sú huby a klobása. V okolí Trebišova sa pripravuje táto kapustnica s paradajkovým pretlakom a ryžou, ku ktorej sa podáva zemplínsky biely koláč a poprípade podľa chuti kyslá smotana. V okolí Starej Ľubovne sa tiež zvykne jedávať šošovicová, fazuľová alebo hubová polievka.

Po polievke sa zvyknú podávať pirohy plnené zemiakmi, ku ktorým sa podáva šošovicový alebo fazuľový prívarok a následne sa podáva kapor, či filé so zemiakovým šalátom. Inou možnosťou sú pirohy a k tomu ryba – okrem kapra je to často pstruh. Miestami sa tiež vyskytujú rezne so zemiakovým šalátom. To je východniarska klasika.

Bobaľky? Čo to je?

Po hlavnom jedle sa podávajú lokše s makom napr. v okolí Spišskej Novej Vsi, opekance s tvarohom a maslom v Trebišove alebo bobáľky s makom. Tie sa pripravujú z kvásku, mlieka a maku a následne sa osladia cukrom.  Pri večeri nesmú chýbať.

Dodržiavanie pôstu

Mnohí pred Vianocami zvyknú striktne dodržiavať adventný pôst. V Štedrý deň ráno zvyknú chodiť muži vinšovať radostné a pokojné sviatky. Pred večerou sa všetci členovia rodiny od najstaršieho po najmladšieho umyjú vo vode, v ktorej sú hodené mince, aby boli všetci zdraví a bohatí. Vo zvyku je tiež dávať chlieb a peniaze pod obrus, na zabezpečenie dostatku peňazí v nasledujúci rok. Zaužívaným zvykom je taktiež rozrezanie jablka, ktoré ukáže zdravie rodiny v najbližšom roku. Každý z jablka musí aj ochutnať.

Poznáte ešte ďalšie zaujímavé tradície na východnom Slovensku? Napíšte nám o nich do komentárov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Lucia

Lucia
Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu