Typy bicyklov a rozdiely: elektro, trekingový, cestný, či BMX - Zaujímavé novinky ZN.SK

Typy bicyklov a rozdiely: elektro, trekingový, cestný, či BMX

V pestrom výbere bicyklov s ktorým sa môžeme stretnúť v cyklopredajniach, nájdeme už aj menej známe pojmy. Vedeli by ste definovať elektrický bicykel, alebo čím je vlastne trekingový bicykel odlišný od cestného? Dnes si predstavíme niekoľko druhov bicyklov, ktoré sú určené na cesty, terén aj na zábavu.

Cestné bicykle

Je jasné, že od týchto bicyklov môžete očakávať určenie na cesty. Pri jazde je cítiť nerovnosti a kamienky na cestách. Plášte sú úzke. Vyznačujú sa veľmi ľahkým rámom pri drahých a kvalitných bicykloch. Ideálne pre rýchlu a športovú jazdu. Cestné bicykle môžu byť už priamo predávané s nízko položenými zahnutými riadidlami, tzv. baranmi.

Cestné bicykle

Trekingový bicykel

Bicykel na treking je v podstate klasický cestný bicykel. Treking je však pre pomalšiu jazdu oproti cestnej rýchlej klasike, nepretekanie sa s časom, či inými, na prepravu, pre bežné jazdenie po obci, dochádzanie do práce a podobne. Takýto bicykel je vybavený na cesty, avšak zároveň má všetko povinné a aj doplnkové, ako napríklad košíky, blatníky, nosiče a osvetlenie. Má totiž prinášať všetko pohodlie, servis, ale tiež funkcie a praktickosť.

bicykle na Treking

Elektrobicykel

Elektrobicyklom sme sa venovali v niekoľkých článkoch. Chápané sú nesprávne ako bicykle s motorom. V skutočnosti len pomáhajú používateľovi v jazde pomocou systému elektrického pohonu posilňovať jeho vlastný výkon. Systém podpory je cítiteľný hlavne pri stúpaní do kopcov. K intenzite pohonu slúži ovládanie na riadidlách. Disponujú 3 až 5 stupňami intenzity. Zaujímavosťou je, že motor sa vypína automaticky po dosiahnutí maximálnej povolenej rýchlosti pre bicykel 25 km/h, avšak vypnúť ho môžete aj vy sami kedykoľvek.

elektrobicykle a turistika

BMX

Klasické BMX rozšírené na našich sídliskách, hoci dnes skôr v pivniciach a povalách, boli populárne celé roky. Ich dizajn sa viac menej ani nezmenil. Určené prevažne na cyklistiku na ulici, uzavretých halách, ihriskách, na pre bicykle určenom mieste a stváranie rôznych kúskov sú populárne dodnes. Bicykel BMX, tiež známy ako „terenka“ , je určený na zábavu, nie na prepravu. Zmenili sa po dizajnovej stránke. Vyznačujú sa kvalitným rámom aj naďalej, spevnené stredy kolies sa dnes viac využívajú aj na triky spojené s kĺzaním po kovových obrubníkoch a zábradliach, alebo ich používajú na šliapanie chodidiel počas jazdy. Je to vecou čisto len zábavy a adrenalínových prvkov.

bicykel piranha BMX

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.