České mesto Mělník slávi 745 rokov: zaujímavosti a kuriozity Mělníka

České mesto Mělník slávi 745 rokov: zaujímavosti a kuriozity Mělníka

České mesto Mělník je zaujímavé z viacerých uhlov pohľadu. Vzdialené je len 40 kilometrov severne od Prahy. Nadchne jeho historické centrum, množstvo zaujímavých a známych mien miestnych rodákov, ale zaujímavá je aj história, hoci ako mesto bolo založené v roku 1274. Pri príležitosti pripomenutia 745 výročia od prvej písomnej zmienky sa bude od pondelka 16. decembra predávať zberateľská suvenírová bankovka v hodnote 0 EUR. Vyobrazená je na nej mělnická radnica, mestský erb, ako aj výročie od založenia.

Mělník, Stredočeský kraj

Foto, Mělnická radnica a kapucínsky kostol v pozadí, zdroj: https://cs.wikipedia.org

Čím je zaujímavé mesto Mělník?

 • História mesta sa spája s významným slovanským kmeňom Pšovanov, ktorých centrum sa malo nachádzať na hradisku Pšov. Tento kmeň sa mal spojiť s kniežacím rodom Prřemyslovcov svadbou Bořivoja a Ľudmily z kmeňa Pšovanov, neskôr vyhlásenou za svätú.
 • Ľudmila je v rámci historickej chronológie úplne prvou svätou v českých dejinách
 • Pšov bol starý názov pre súčasný Mělník
 • Prvá písomná zmienka o meste sa tak datuje od 25. novembra 1274. Založené bolo za panovania kráľa Přemysla Otakara II. Stalo sa kráľovským mestom, tradične odovzdávaným ako veno.
 • V období tridsaťročnej vojny mesto veľmi utrpelo. Mesto okupovali švédske vojská a bolo takmer vyľudnené.
 • Miestny Mělnický zámok postavený v barokom štýle slúžil ako sídlo českých kráľovien, ktoré ovdoveli.
 • Dodnes sa v meste nachádza niekoľko zvyškov pôvodného stredovekého opevnenia. Významnou pamiatkou fortifikačnej siete je Pražská brána z okolia roku 1500, bašta, či vodárenská veža.
 • Počas stredoveku až do modernej doby sa história mesta spája s vinárstvom. Hroznové sady siahajú až priamo do mesta.
 • Mesto je rodiskom viacerých osobností. Medzi nimi, mimo Svätú Ľudmilu, je napríklad významný český kráľ Karol IV., upálený študent Jan Palach, spisovateľ Jaroslav Seifert, alebo tiež Otakar Jaroš (1912 – 1943), historicky prvý ne-Rus vyznamenaný najvyšším sovietskym radom Hrdina sovietskeho zväzu.
 • Partnerským mestom mu je na Slovensku Lučenec.
 • Miestny vinársky kopec, ale aj mesto sa pýši podzemnou sieťou chodieb. Nie úplne jasné, kde všade chodby sú. Vytvárané boli do pieskovca a v nepokojných dobách mohli slúžiť na ochranu. Vo vinárskej oblasti mali využitie aj na skladové účely. Niektoré sú sprístupnené.
 • Mesto s rovnakým názvom a rovnako vinárskou tradíciou sa nachádza aj v Bulharsku. Vína sa uvádzajú v znení Melnik.
 • V meste majú unikátnu studňu. Je najširšou studňou v krajine a fascinuje aj hĺbkou. Široká je totiž 4,54 metrov a hlboká 54 metrov.
 • V období 30 ročnej vojny, v roku 1643, švédske vojská do studne nahádzali delá, zbrane a rôzny odpad, ktorý v roku 1851 miestni vytiahli a dnes tvorí výstavu v Regionálnom múzeu Mělník.
 • K studni vedie podzemná chodba dlhá 62,5 metrov.
 • Studňu kopali ručne v 2. polovici 13. storočia.

Mělník, Stredočeský kraj 0 eurová bankovka

Suvenírová 0 eur bankovka

Spomínaná suvenírová bankovka 745 LET MĚSTA MĚLNÍK sa začína predávať 16. decembra o 09:00 v Turistickej informačnej kancelárii mesta Mělník na ulici Legionářů 51. Ide o jediné miesto, kde sa bude dať kúpiť, takže záujemcovia o bankovku sa automaticky stávajú turistami, ktorí do mesta prídu kvôli bankovke, no nepochybne aj pre zaujímavosti, ktoré mesto ponúka. Cena jednej bankovky bude 50 Kč a limit na jednu osobu bude 10 kusov. Ide o veľmi lákavú cenu a vysoký limit, ktorý nie je celkom bežný pri tak nízkom náklade. Bankovka totiž vychádza len v počte 5 000 kusov. Aj preto pôjde zrejme o vzácny kúsok medzi zberateľmi.

Odkazy:

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.