ZN.SK
Vtáčik Kanárik

Kanárske ostrovy majú názov po psoch a nie po vtákoch kanárikoch

Geograficky sú Kanárske ostrovy súčasťou severozápadnej Afriky, no územie patrí Španielsku. Názov však nezískali podľa vtáčikov, ale vtáčiky po nich. Meno im dali psy.

Jednou zo zaujímavostí, ktoré sa spájajú s Kanárskymi ostrovmi, je pôvod ich názvu. Mnohí sa môžeme akousi automatickou domnievať, že svoj názov získali podľa kanárikov. Malé spevavce rôznorodého sfarbenia, ktoré s obľubou ľudia chovajú pre vzhľad, ale aj pre spev ako spestrenie domácnosti a záhrad, majú svoj názov odvodený podľa ostrovov, no reálne sa tieto ostrovy nevolajú po nich. Ich názov má pôvod tak trochu pri inom druhu zvierat.

Vtáčik Kanárik

Geograficky sú Kanárske ostrovy súčasťou severozápadnej Afriky, no územie patrí Španielsku. Už v dávnej minulosti pri španielskych dobyvateľských cestách a pri ich expanzii nazývali ostrovy rôzne. Toto súostrovie získalo názov Islas Canarias. Pomenovalo však ostrovy, na ktorých žili potulné psy. Pri ich názve sa vychádzalo pôvodne z latinčiny, v ktorej Canariae Insulae znamenalo „ostrov psov“ alebo „psí ostrov“. Latinčinu v Španielsku v dávnej minulosti používali bežne, ba dokonca bola v čase rozmachu civilizácie počas obsadenia celého Pyrenejského polostrova pod vládou Rímskej ríše. Úradným jazykom bola latinčina a tá poznamenala aj následnú španielsku kultúru, jazyk aj dejiny.

Mesto Betancuria na ostrove Fuerteventura, Kanárske ostrovy

foto: mesto Betancuria, na ostrove Fuerteventura

Kanárske ostrovy a fakty

  • Súostrovie Kanárske ostrovy má sopečný pôvod. Nebyť sopečnej činnosti, nikdy by nevyrástli do takej krásy, akými dnes dokážu prilákať turistický ruch.
  • Patria Španielsku, hoci majú svoje hlavné mesto. Je ním Las Palmas de Gran Canaria na ostrove Gran Canaria.
  • Platí sa tu EUROm
  • Turisticky najvýznamnejšie sú ostrovy Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote alebo Fuerteventura. Navštevované sú aj La Palma, La Gomera a El Hiero. Zostávajúca šestica (Roque del Este, Roque del Oeste, Lobos, Montaña Clara, Alegranza, Graciosa) sú ostrovy s veľmi riedkym, alebo žiadnym osídlením, prevažne kamenistá, domovom vtáctva a pobrežného morského života.
  • Ostrov Montaña Clara je súčasťou prírodnej rezervácie Los Islotes.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu