ZN.SK
Moleskine DC comics

Moleskine zápisníky, vec túžby po kvalite a životného štýlu

Byť fanúšikom konkrétnej značky zápisníkov možno vyznie zvláštne (až komerčne), no kto pozná Moleskine, zväčša tento záujem chápe…

Byť fanúšikom konkrétnej značky zápisníkov možno vyznie zvláštne (až komerčne), no kto pozná Moleskine, zväčša tento záujem chápe. Príkladov kvalitných zápisníkov, ktoré si viete poistiť sťahovacou gumkou a využiť ich na čokoľvek, je mnoho. Využívané medzi spisovateľmi, básnikmi, medzi maliarmi a grafikmi.

Moleskine

Zápisníky ako tento používa nejeden biznisman ako denný diár, alebo ktokoľvek ako „debilníček“.  V prípade Moleskine zápisníkov ide o populárnu značku, na ktorú si potrpia mladí aj starí. Hoci nepatrí medzi lacné, vynahradí to inými vlastnosťami.

Čím sú vlastne zaujímavé?

Skicáre a zápisníky tejto značky môžu byť na prvý pohľad obyčajnými. Ľudí ale zaujalo niekoľko vlastností a výrazne ich spropagovali aj rôzne osobnosti, ktoré ich používajú, alebo ich spomenuli vo svojich dielach. Výrazne ho spropagoval Stephen King v trileri Stratení nájdení, kde zápisníky tejto značky mali pripisovaný až kultový význam. Nakoniec, ak ste ich držali v ruke, možno viete. Pevná väzba, kvalitný papier, silná väzba, veľmi dobrá použiteľnosť, sťahovacia gumka, opakovateľne zatvárateľné a otvárateľné bez poškodenia. Vydrží veľa a poteší napríklad aj tým, čo uchováva vzadu. Je to pár drobností, ktoré ich odlišuje a možno práve tie oslovili ľudí.

História Moleskine

Moleskine vyniklo v roku 1997 v talianskom Miláne. Najskôr ako malá spoločnosť s kvalitnou výrobou a filozofiou vrátiť život slávnym zápisníkom, aké na kreslenie používali aj Vincent van Gogh, alebo Pablo Picasso, či v rámci písania tiež Ernest Hemingway. Hoci nemá dlhú históriu, v skutočnosti sa Moleskine napojilo na éru a kvalitu pôvodných zápisníkov. Vo svete zápisníkov kultová značka Modo&Modo v roku 1997 registrovala značku Moleskine a spustila výrobu rôznych formátov zápisníkov, ktoré veľmi rýchlo oslovili zákazníkov po celom svete.

V roku 2007 vzniklo niekoľko spoločností, ktoré zastrešujú výrobu a distribúciu, no najmä vlastní práva na celosvetovú výrobu ich produktu. Milánsky producent však nestačil na svetový dopyt a tak bolo otázkou času prerobenie štruktúry firmy, jej predaj, alebo rozšírenie. Koncom roka 2006 spoločnosť Modo&Modo odkúpila SGCapital Europe a neskôr Syntegra Capital. Tým sa do výroby a rozšírenia naliali financie a svetový trh dostal, čo chcel. Hlavne však koncoví záujemcovia, ktorí pred rokmi nie vždy dostali, čo potrebovali. Od roku 2013 je Moleskine na talianskej burze cenných papierov a neustále rastie. Sídlo má stále v Miláne, no Moleskine Group má od roku 2008 v USA spoločnosť Moleskine America, Inc. a od roku 2011 tiež Moleskine Asia Ltd. s ďalšími menšími spoločnosťami v Singapure, Francúzsku a Nemecku.

Moleskine DC comics

Moleskine dnes

Na Slovensku je Moleskine v bežnom predaji. Na niektorých miestach je ich predaj komplikovaný, operovaný z Českej republiky, alebo v drahých online kníhkupectvách sa skôr stretávame s neustálou nedostupnosťou. Cenovo najvýhodnejšie a v rámci ponuky asi najviac modelov sa dá nájsť na stránkach Artforum.sk. V predvianočnom období by to bol ideálny imidžový darček, aj keď potešiť dokáže najviac určitú skupinku ľudí. Tú, ktorá má obľubu v diároch,  kreslí, potrebuje si zaznamenávať nápady, nákresy, či píše knihy a príbehy. Priznám sa, že som sám kedysi podľahol a plní úlohu pamätníka. Moleskine sa opakovane objavuje aj v špeciálnych limitovaných edíciách. Tie v našich končinách najúspešnejšie boli napríklad Malý princ, Hello Kitty, alebo LEGO. Tá posledná edícia bola zaujímavá tým, že LEGO kocka bola súčasťou prednej obálky. Známe sú a ľudí zaujali aj série v spojitosti s tematikou Harry Potter, alebo s komixami od DC Comics alebo Marvel.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu