ZN.SK
Nezbudská lúčka, asfaltový lom

Obec Nezbudská Lúčka má raritu, zo zeme vyviera prírodný asfalt

V obci Nezbudská Lúčka neďaleko Žiliny je európsky unikát. Prírodný asfalt tu v teplých mesiacoch vyteká priamo na povrch. Miestne geologické vápencové…

V obci Nezbudská Lúčka neďaleko Žiliny je európsky unikát. Prírodný asfalt tu v teplých mesiacoch vyteká priamo na povrch. Miestne geologické vápencové a zlepencové podložie je v puklinách a v rozdrvenom materiály nasiaknuté prírodnou asfaltovou živicou čiernej, alebo tmavosivej farby. V miestnom lome je ťažbou odhalená rozľahlá kamenná stena, na ktorej sa vytekanie asfaltu prejavuje najmä počas letných mesiacov. Inak ide o pevnú až tvrdú tmavú hmotu, s charakteristickým zápachom len pri vysokých letných horúčavách.

Nezbudská lúčka, asfaltový lom

foto: kamnavylet.sk, autor Juloml

Nezbudská Lúčka zaujímavejšia

Bane a povrchový lom na prírodný asfalt do roku 1962

V minulosti v lokalite lomu panoval čulý ruch. Začiatkom minulého storočia ešte pred I. svetovou vojnou sa tu začal ťažiť asfalt. Už v roku 1962 sa začala znižovať produktivita vyťaženej horniny. Dnes je celá lokalita zaujímavá už len z geologického hľadiska a v rámci potenciálu v cestovnom ruchu. Pozostatky po aktívnej ťažbe sú viditeľné už len v rámci niekoľkých zatopených štôlní. Vyššie položená nie je zatopená tak, ako tie nižšie. Viditeľné je tiež staré koľajisko, slúžiace na privádzanie železničných vozňov až priamo k rampe. Stojí tu tiež stará kaplnka sv. Barbory, patrónky baníkov.

Lokalita je pre miestnych a ľudí z okolia známa ako miesto pre letný oddych pri zatopenom jazierku v lome. Známa je pre kúpanie, aj raritu v podobe asfaltu vôbec. Dnes je kúpanie zakázané pre zdravotné riziká a ďalšie dôvody. Napríklad tie, že do vody niekto hodil granát z II. svetovej vojny, ktorý sa údajne podarilo nájsť. Počas vojny sa do vody dostať nemohol, pretože k zatápaniu došlo až po oslabení ťažby, dávno po vojne.

Niečo podobné je na Kysuciach. Ropa v obci Korňa

Podobná je rarita na severe Slovenska. Obec Korňa na Kysuciach sa dostáva do hľadáčika turistov so záujmom o kuriozity a prírodu pre jej ropný výver. Prameň nachádzajúci sa pri svahovitej lesnej ceste na okraji lúky nie je výrazne výdatný. Postačí však na poznačenie plochy mazľavou ropou, ktorá je prírodnou pamiatkou a chránenou zákonom. Tmavohnedý mastný fľak sa nedá na tomto mieste prehliadnuť. Podobných miest s ropou vyvierajúcou zo zeme v Európe veľa nie je.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu