Ako zistiť heslo na Facebook, Pokec na Azete, či email? Občas ľahko!

Zámok a bezpečnosť

Ľudia sú nepoučiteľní. Akákoľvek osveta na zlepšenie vlastnej ochrany sa koná, nereagujú, respektíve pokladajú za zbytočné veľmi sa práve v spojitosti so svojou osobou, nejako zapodievať zlepšením ochrany. V emailoch sa toho často nachádza viac, čo by mohlo uškodiť, alebo v správnych rukách zničiť hoci len časť života. Prístup do cudzieho Facebooku je tiež výbornou príležitosťou, ako niekomu poriadne uškodiť. Vydávať sa za neho, vypáčiť tajomstvá, pozrieť si cudzie fotografie, skryté komunikácie a históriu. Láka to nejedného priateľa aj nepriateľa. Lenže je tu hneď niekoľko problémov.

Rôzna počítačová gramotnosť

Dnes je na internete takmer každý s novým mobilom a plateným internetom, či odberateľ rôznych balíčkov s pripojením, ľudia s novými mobilmi a tabletmi, aj tí, čo si svoj notebook pripájajú len občas. Dnes je na internete aj moderná práčka, či mikrovlnka a s každým jedným zariadením sa do siete pripája expert, ten čo si myslí, že je expert, úplný začiatočník, aj niekto, čo túži byť na úrovni začiatočníka aj celé roky. Sú ľudia, ktorí sa veľmi trápia pri vypĺňaní formulárov, dokonca aj takí, ktorí za žiadnych okolností neprečítajú chybové hlásenia zobrazené stránkou a opakovane zadávajú údaje svojou cestou a vo svojom rozsahu. Pochopiť, že systém nepresvedčíte na login Ján Muška, a že systém nečíta myšlienky, je občas veľmi ťažké. Následne sa nemôžeme diviť, že sa medzi používateľmi internetu nájdu loginy ako xxMajka1999xx a heslo jednoducho HESLO.

Heslo sa často podarí uhádnuť

Vedieť uhádnuť heslo niekoho blízkeho môže byť jednoduché. Základné pokusy začínajú na slovách ako „heslo, hesielko, password“ ale pokojne vyskúšajte aj slávne heslo do administrácie stránok Slovenskej národnej banky „nbs123“. To heslo ako príklad najhoršieho hesla pre konkrétnu inštitúciu inšpirovalo niektorých srandistov. Pozrite si výrazné nápisy v okolí počítača, pretože pri zostavovaní hesla sa menej pozorní ľudia inšpirujú práve tým, čo majú po ruke a čo určite nemôžu zabudnúť. Veľmi často heslo tvorí meno domáceho miláčika a v prípade dlhodobejších vzťahov je to meno priateľa, či jeho prezývka. Celkom iný druh ľudí si dáva ako heslo svoju ulicu, prípadne ulicu s číslom a pri iných ľuďoch heslo tvorí dátum narodenia, či najlepšie číslice rodného čísla.

Lepšie heslo

Lepšie heslo obsahuje číslo. Vytvára sa tak príležitosť na to, aby náhodné uhádnutie bolo málo pravdepodobné. Opakované pokusy uhádnuť nejaké heslo dnes má azda každý jeden systém ošetrené. Dokážu vyhodnotiť takéto správanie a prihlasovanie blokovať. Avšak kým s pridaním čísla skomplikujete uhádnutie hesla niekým blízkym, neskomplikujete to veľmi systémom, ktoré hromadne preliezajú internet a snažia sa zistiť čo najviac prístupov pre ich ďalšie zneužitie. Prípady, kedy do vášho účtu prenikne hacker len aby ho technicky, nie osobne voči vám, zneužil, netreba naozaj brať osobne.

Najlepšie heslo

Ochrániť sa dá naozaj veľmi jednoducho. Vytvorením vlastnej série hesiel, alebo špeciálneho hesla, ktoré zvládnete napísať na každej klávesnici, s ktorou prichádzate do styku. Heslo typu „H3slO_SuP3R“ je stopercentnou ochranou, aj keď práve v tomto prípade po jeho zverejnení už ani nie. V hesle kombinujte písmená, čísla a ľahko dostupné znaky ako / + – _ a iné. Ako náhle do hesla použijete takú banalitu ako slovenský znak, doslova v háji zelenom je akýkoľvek zahraničný hacker. Nasadiť si do účtu heslo „ČačkyMačky10“ znamená celkom odstaviť automatizované systémy a sťažiť prácu aj domácim pokusom.

Aplikácie a systémy na uhádnutie hesla nezaberajú

Veľmi obľúbené, či skôr vyhľadávané a zároveň žiadané sú zaručené aplikácie a návody, ako zistiť heslo od Facebooku, Pokecu, emailu, messengeru, či našli sme aj návody na uhádnutie hesla od ICQ. Na Slovensku však dodnes vládnu zmienky o Pokeci a sociálnej sieti Facebook. V skutočnosti však tieto aplikácie nefungujú a ak aj s popisované na jednoduchých stránkach umiestnených niekde na bezplatnej službe, ide občas o pokus nalákať na neexistujúci program a zarobiť na reklame. Autor sa možno baví na tom, koľkých ľudí nachytal za desaťročnú históriu tejto fámy. Program, ktorý vám uhádne heslo, skrátka neexistuje. Ide o priveľmi jednoduchú rozprávku. Stále sú však špecialisti, ktorí dokážu obísť nákladne vyvíjané ochrany veľkých systémov, no zaplatenie ich práce a rizík im málokedy bude stáť za to, aby hacknutím vyriešil bežný partnerský spor, či snahu dieťaťa poškodiť dieťaťu.

Moderné zločiny
Akýkoľvek pokus o prienik do cudzieho súkromného konta je pokus o trestný čin. Dokonca hneď niekoľko trestných činov. Skúsený právnik so zameraním na IT dokáže na takomto prieniku nájsť tucet problémov a prečinov. V prípadoch, kedy sa útočníkovi podarí dostať do cudzieho konta a zistenými informáciami danú osobu poškodiť, prípadne sa vydáva za ňu v niektorej komunikácii, vytvára tvrdú pôdu na poriadne tvrdý pád. Trestné právo v súčasnosti veľmi dobre pozná pojmy dátová stopa, či počítačová kriminalita. Nepoznajú ich len páchatelia.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.