ZN.SK
VentuSky predpoveď počasia

Ventusky.com, online predpoveď počasia kde všetko vidíte a rozumiete

Zdá sa vám predpoveď počasia málo zrozumiteľná a keď ju rosnička odrecituje, máte z nej v hlave nakoniec len chaos? Dá sa to aj inak.

Zdá sa vám predpoveď počasia málo zrozumiteľná a keď ju rosnička odrecituje, máte z nej v hlave nakoniec len chaos? Dá sa to aj inak. Meteorológia nie je práve odbor, do ktorého by sa mladí ľudia hrnuli. Ak však informácie o počasí a hlavne o konkrétnych javoch dostanete v modernej, ba priam až, zábavnej podobe, hneď je táto oblasť atraktívnejšia. Českým autorom zo spoločnosti InMeteo a Markovi Mojzikovi s Martinom Prantlom sa podarilo vyvinúť aplikáciu, ktorá prináša zaujímavú vizualizáciu meteorologických javov priamo do počítača kohokoľvek, čo vstúpi na stránky www.ventusky.com a ak od služby očakávate priamo aj predpoveď, tak tá samozrejme ani nemôže chýbať.

VentuSky predpoveď počasia

Predpoveď, ktorú pochopí každý

Doteraz sme vedeli, že nad nami neustále prúdi vzduch a silné vetry. Odniekiaľ vanú a niekam musia naraziť. Laik má predstavu, že tento pohyb je neustály a vetry sa len neustále menia smer. No keď nastane moment, že tieto vetry aj vidíte, už nemajú taký lokálny charakter. Ventusky je výnimočné práve v tom, že si môžete kedykoľvek pozrieť na veľmi zaujímavých vizualizáciách to, odkiaľ sa k nám pohybuje aký front, oblačnosť, kde sa objavujú zrážky a kde sa budú v najbližšej dobe objavovať tiež. Z ďalších vlastností, ktoré je možné sledovať je náraznosť vetra, jeho rýchlosť, miera oblačnosti, nulová izoterma, CAPE, tlak vzduchu ale dokonca aj taká snehová prikrývka, čo v našom prípade zatiaľ pár mesiacov ešte nehrozí.
Napríklad počas dneška je možné sledovať búrkové mračno nad Veľkou Britániou počas 08:00. Pri prepnutí na poobedňajšiu hodinu toto mračno postupuje nad Holandsko a severozápad Nemecka. O 20:00 už je búrková oblačnosť nad severným Nemeckom… a niečo podobné pre bežného používateľa internetu doteraz nebolo takto hravo dostupné a jasné. Tento búrkový mrak naberie inú intenzitu počas soboty a zajtra nám tak začne upršané sobotné ráno. Ale len ráno, keďže podľa tejto predpovede by dážď mal postupovať ponad Viedeň a Bratislavu len ráno a už o 16:00 po rýchlom ústupe na východ by nemalo byť po ňom nikde na Slovensku ani zmienky. Takto popísať počasie zo strany absolútneho laika ste u nás ešte doteraz nevideli.

Počasie v slovenčine zrozumiteľnejšie, než kedykoľvek pred tým

Magazín ZN.sk je vždy fascinovaný, ak nachádza zaujímavú novinku, ktorá je zároveň fascinujúca. Táto služba ňou je. V slovenskom jazyku totiž predstavuje veľmi user friendly nástroj, s ktorým má používateľ ihneď dostupné jednotlivé prvky. Priamo vidí na mape s možnosťou viacerých nastavení, akú sú podmienky na dnes v konkrétnych hodinách, kedy a odkiaľ sa hlavne čo k nám blíži a aké meteorologické javy smerujú zo Slovenska inam. Podľa intenzity vetra máte možnosť sledovať silu a sami si dokážete urobiť prehľad o tom, kedy čakať aké počasie. Predpoveď niektorých javov je možné sledovať na tri dni dopredu, kedy je možné získať toľko podrobných dát na zostavenie predpovede. Iné javy sú dostupné aj niekoľko dní, či týždeň vopred.

VentuSky predpoveď počasia

Najbližší štvrtok nám bude v Bratislave možno trochu pršať, ale len chvíľu.

Pocit, že sa neustále niečo deje a celý tento obraz nie je plochý, umocňuje dôveru v to, že máte pod rukami pohľad na rozsiahle informácie. Projekt tohto typu si žiada spočítať a neustále pracovať s obrovským objemom dát a výpočtov. Viacero vecí sa pritom dá meniť. Animácia vetra sa dá zvýrazniť, zmierniť. Rovnako tak aj priestor, v ktorom dochádza k meraniu a výpočtom. Je teda rozdiel medzi vetrami vo výške 2 metre nad zemou a iné je to 9000 metrov nad zemou. Mimo to všetko pritom celá aplikácia prináša aj poznávanie niečoho, čo ste možno ani nemohli čítať v žiadnych knihách. Napríklad fakt, že počas leta je oveľa viac chladnejšie v iránskom Teheráne a na severovýchode Turecka, ako v rakúskych Alpách, či kdekoľvek v strednej Európe. Zaujímavé je však sledovať aj tewplotné pásma v Antarktíde a hranicu v ktorej sa stretávajú teploty -20°, -30°a -40°.

Absolútne zrozumiteľnú predpoveď hľadajte na ventusky.com . Už len toto dostať do mobilu a každý bude kráľom predpovede počasia.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu