ZN.SK
ŽSR Trenčín, facebook

Kde sa nachádza práve váš vlak? Ako zistiť aktuálnu polohu vlakov?

Vedieť získať aktuálnu polohu a meškanie vlakov je vymoženosť modernej doby. V minulosti sme sa nemohli spoľahnúť na nič a ani telefonovanie na správne…

Vedieť získať aktuálnu polohu a meškanie vlakov je vymoženosť modernej doby. V minulosti sme sa nemohli spoľahnúť na nič a ani telefonovanie na správne čísla nemuselo priniesť takú informáciu, ako je aktuálna poloha vlaku. Teda ak ste nepracovali na železnici. Dôvody, prečo chceme vedieť, kde sa nachádza náš vlak sú neraz príbehmi plnými napätia. Najmä ak spájate dopravu viacerých spojov, občas sa hodí, ak mešká vlak čo i len o pár minút. Aktuálne moderné technológie umožňujú dopravcom presne monitorovať pohyb jednotlivých vlakov.

ŽSR Trenčín, facebook

foto: facebook ŽSR

O aktuálnej polohe vedeli odjakživa. Dostať však tieto údaje aj k ľuďom už trvalo dlhšie. Spôsoby ako získať aktuálne informácie o pohybe vlakov:

Stránky ŽSR: poloha aj meškanie vlakov

Tieto stránky sú priamo prevádzkované spoločnosťou ŽSR, priamo sú spojené s ich systémom a tak presnejšie informácie nenájdete nikde. Dokonca by sa nemal objaviť ani špekulant, ktorý sa na tieto stránky napojí a bude ponúkať služby online sledovania polôh len tak. Stránky obsahujú prehľad všetkých spojov od rýchlikov, zrýchlených vlakov, po malé osobné spoje. Všetko je v abecednom poradí, respektíve v číselnom poradí podľa označenia daného vlaku.

Stránky upozorňujú na fakt, že meškania sa môžu do príjazdu do cieľovej stanice zmeniť, vykryť, alebo aj zvýšiť. Stránky priamo poskytujú ku každému spoju informáciu, kde sa nachádzajú. Neuvádzajú však cieľové miesto trasy, čo je veľká škoda.

Poloha vlakov RegioJet aj ŽSR

Stránky zobrazujúce na mape Slovenska presnú polohu po odchode z jednotlivých staníc, nájdete na adrese nižšie. Súčasťou sú všetky vlaky, aj vlaky RegioJet.

SMS – čiže cez mobil

Ani nie drahý a ani nie komplikovaný spôsob, ako získať polohu vlaku, je pomocou SMS. Ak už v mobile máte v histórii nejakú takúto SMS, viete si podľa nej poslať aj ďalšiu. Nie je tak nevyhnutnosťou mať internet a vedieť sa pripojiť. Zvládnete to totiž online. Cena SMS je podľa bežného cenníka klasickej SMS. ŽSR sa tak našťastie nesnažia ryžovať a zarobiť na tejto službe.

Posiela sa SMS s textom MES (jedna medzera) číslo vlaku (napr. MES 9218  – ak chcete vedieť polohu vlaku Os 9218) na skrátené číslo 7036. Späť prichádza jedna SMS s informáciou o pohybe vlaku. Cena za jednu spätnú SMS je 0,10 € s DPH.

V každom prípade sú informácie vždy len informatívne a nie je možné na nich postaviť sťažnosť. Záznam polohy je vždy zaznačený po odchode vlaku z danej stanice.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu