ZN.SK
Facebook stránky

Facebook a Instagram má výpadok, a nedozviete sa nič ďalšie!

Servery Facebooku práve oddychujú, ako dosiaľ ešte nikdy po zapojení. Ich aktuálny výpadok je totiž globálny. Facebook a Instagram nefungujú

Servery Facebooku práve oddychujú tak, ako dosiaľ ešte nikdy po zapojení. Ich aktuálny výpadok je totiž globálny. Nedostupnosť služieb Facebook a Instagram sa týka mnohých krajín. Užívatelia, ktorí sa snažia prihlásiť do sociálnej siete, môžu vidieť varovania, alebo správania aplikácií, webovej verzie, či iných rozhraní tak, akoby ste mali nesprávne heslo. Prihlásenie tak môže zlyhať a tváriť sa, že máte nesprávne heslo.

Facebook stránky

Pri pokuse ho obnoviť sa následne udeje niekoľko zvláštností, medzi ktorými je opakovaný výpadok pri zadávaní hesla opakovane, alebo vás Facebook vyzve nové heslo zadať aj 7x za sebou. Podivné správanie sociálnej siete tak znemožňuje prihlásiť sa svojim používateľom v zahraničí aj na Slovensku. Servery najväčšej sociálnej siete tak zrejme neplánovane oddychujú. Nie je známy dôvod výpadku, ani to, kedy sieť znova nabehne. Downdetector.com uvádza už viac ako pol milióna hlásení problémov s prihlásením do Facebooku. Hlavné stránky Facebooku neponúkajú tradične vôbec nič. Žiadnu informáciu, ospravedlnenie, alebo ubezpečenie. Pritom nemálo používateľov sa cíti zneistených a hľadá odpoveď. Ak totiž napíšete na stránky hoax.sk, príde vám odpoveď.

Vieme, ale žiaľ o príčinách nie je známa žiadna informácia. Už nám napísalo niekoľko ľudí prosbu o overenie, či môžu byť hacknutí, alebo ide o problém mimo nich. Môžeme zatiaľ len ubezpečiť, že nejde o hacknutie a odcudzenie účtu. Prihlásiť sa momentálne nedokáže mnoho iných ľudí,“ vyjadril sa Tomáš Šalmon z hoax.sk

Facebook nie je už vôbec bezpečné miesto

V posledných týždňoch si pritom všímame trend Facebooku čoraz viac blokovať obsah rôznych stránok a používateľov, ktorý nemá súvis s porušením pravidiel. Nevinný obsah, alebo obsah varujúci pred hrozbami na Facebooku je neraz označený ako porušenie pravidiel a sankcie sú smerované k zverejňovateľovi. Facebook pritom priznáva, že tieto vyhodnotenia necháva na automatickom systéme. Zasahovanie do obsahu, mazanie a blokovanie príspevkov a účtov je tak len jedným levelom toho, čo sa deje v mnohých slovenských účtoch. Príspevky pritom reálne neporušujú žiadne pravidlá. Len nedávno bol pritom problém, ak ste na svojej stránke vydali dva príspevky krátko po sebe. Aj to bolo vyhodnotené ako porušenie pravidiel a bolo vám zamedzené vydávať obsah.

Používatelia Facebooku – predovšetkým profesionálni správcovia stránok a marketingoví špecialisti naberajú skúsenosti so zvláštnym správaním sociálnej siete čoraz viac. Facebook pritom z ďaleka nie je bezpečným miestom. Dokázal nám to rapídne zvýšenou mierou podvodných reklám, ktoré sú cielené na stávkovanie a údajné „overené tipovanie“ alebo dokonca „zarábanie pomocou tipovania“. Celkom iný level ohrozenia ľudí sa ukrýva v množstve podvodných reklám vytvorených umelou inteligenciou. Tie nám prezentujú v posledné dni moderátorku TV Markíza Danicu Nejedlú vo falošných videách s úpravou umelou inteligenciou, avšak s logom portálu Aktuality.sk, kde prezentuje údajnú metódu investovania od Elona Muska. Nič z toho, čo jej z úst vychádza však nikdy z jej úst nevyšlo. Ide o dielo umelej inteligencie. Podobné videá kolujú s Andrejom Babišom, alebo ďalšími osobami.

Zneužívanie umelej inteligencie je niečo, na čo nie je pripravený ani Facebook

Zneužívanie umelej inteligencie do falošných reklám o investovaní, sa objavilo už pred časom. Pri pokuse tieto nebezpečné podvodné príspevky nahlásiť ich však Facebook nakoniec vyhodnocuje ako bezproblémové. Odpoveďou Facebooku je, že na príspevku nevidí nič zlé. Naopak. Nezabudne upozorniť, že opakovanie nahlásení, ktoré sa objavia ako nepodstatné, môže viesť k blokovaniu vášho účtu. Vysoká miera podvodných reklám a neporiadku, ktorý sa na Facebooku odohráva tak mnohých ľudí prinútilo nahlasovať takéto príspevky. Okamžite sa tak objavili obavy, či ich záujem o vyčistenie priestoru, ktorý nakoniec neviedol k žiadnemu oslabeniu podvodníkov, mohlo mať za následok aktuálnu nedostupnosť účtov.

Podobné problémy avizoval portál hoax.sk, ale predtým aj kniha (Ne)bezpečný internet.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu