ZN.SK
Passage du Gois, pobrežná cesta vo Francúzsku

Pobrežnú cestu Passage du Gois vo Francúzsku zalieva príliv

Passage du Gois je naozaj zábavná kuriozita, ktorá láka turistov, no nepozornosť vás môže vyjsť draho. Pobrežná cesta s týmto názvom vo Francúzsku je zvláštna v prvom rade tým

Passage du Gois je naozaj zábavná kuriozita, ktorá láka turistov, no nepozornosť vás môže vyjsť draho. Pobrežná cesta s týmto názvom vo Francúzsku je zvláštna v prvom rade tým, že je otvorená len dve hodiny denne a to dva krát, keď je odkrytá odlivom a zatvára sa tak vždy pre blížiaci sa príliv. Ak to nestihnete na druhú stranu, čaká vás poriadny problém. Zaliate auto, motor a nepojazdný šrot.

Passage du Gois, pobrežná cesta vo Francúzsku

Flickr, autor: ludovic

Keďže podobných kaskadérov, ktorí vyrazia na cestu napriek uzávere a neodporúčaniu, sa objavuje viac, vybudovali tu na niekoľko desiatok metrov vyvýšené miesta, na ktorých nájdete útočisko a to aj v prípade, ak by dorazila rozbúrená morská hladina siahajúca oveľa vyššie. Cesta spája pevninu v neďalekým ostrovom Noirmoutier.

Cesta dostupná len obmedzený čas

Ostrov Noirmoutier je samostatným plnohodnotným ostrovom, ktorý sa stáva polostrovom len na naozaj obmedzenú dobu.  Hoci ho spája s mestom La Barre-de-Monts na pevnine plnohodnotná cesta a most na ceste číslo D95, existuje aj špeciálna cesta D948 prechádzajúca z meesta Beavoir-Sour-Mer. Táto špeciálna cesta pritom na svojom začiatku upozorňuje na časové obmedzenie.

Keď nestihnete, tak doplávate

Cesta je vybudovaná ako cesta so spevneným povrchom na vyvýšenom navozenom štrkovom podklade. Je tak schopná odolávať prítomnosti a pôsobeniu vody. Celý úsek cesty vybudovaný na pri odlive odkrytej ploche má dĺžku 4 kilometre a autom to trvá do 10 minút. Peši je to len o niečo dlhšie a keď sa tu konajú bežecké súťaže, je jasné, že každý jeden bežec je motivovaný dobehnúť určite do cieľa v rozumnom čase. V opačnom čase riskuje, že bude musieť doplávať.

Passage du Gois, pobrežná cesta vo Francúzsku

foto: Flickr, autor: brian

Zaujímavosťou je, že tento úsek bol dokonca použitý ako súčasť trasy v slávnych cyklistických pretekov Tour de France v roku 1999 a rovnako tak aj v roku 2011.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu