Jeden z prvých hororov na filmovom plátne na svete a azda najslávnejší horor vôbec, nemý nemecký Upír Nosferatu, sa nakrúcal z veľkej časti na Slovensku. Film inšpirovaný románom Brama Stokera o Drakulovi si vystačil so slovenskými lokáciami namiesto Transylvánie. Nemecký režisér a umelec Friedrich Wilhelm Murnau, ktorý film natočil v roku 1922, v čase jeho výroby ani netušil, že vytvorí film inšpirujúci hororový žáner ako taký. Celé desaťročia bol z neho príklad, ako tvoriť úspešný hororový žáner, hoci film postretlo aj niekoľko problémov.
Ten hlavný pozostával z podobnosti s pôvodným Drakulom. Pozmenené mená a miesta nepomohli a kopírovanie si všimla vdova po autorovi knižnej predlohy, ktorá súdom dosiahla zničenie originálnych negatívov a zastavenie premietania. Nie však všetkých a svetu sa po jej smrti odhalilo niekoľko ukrytých zachránených kópií.
Nakrúcali na viacerých miestach Slovenska
Nemeckí filmári siahli po Slovensku, ako krásnej krajine s nádherným a tajomným hradom na Orave. Je prekvapivé, že v rámci temného turizmu sa Oravský hrad ani nepýši, že sa stal dejiskom nakrúcania najslávnejšieho hororu na svete. Nakrúcali sa na ňom aj ďalšie rozprávky a rôzne filmy. Vo filme sú rozpoznateľné miesta ako známy vstupný tunel pri hrade, nádvorie, brána a aj iné miesta. Rozpoznateľné sú aj zábery na kaplnku v obci Kňažia a vidieť aj miestne kopce. Niektoré scény dokonca vznikali aj vo Vysokých Tatrách.
Orava by mohla ťažiť, ale neťaží
Na Oravskom hrade by dokázali vyťažiť maximum analýzou pôvodného filmu, vytvorením figuríny, či kostýmu a lepším propagovaním kuriozít a zaujímavostí, o ktoré by iné miesto neúspešne mohlo bojovať roky. Prilákať by tak mohli aj fanúšikov filmových miest, takzvaných movie locations. Žiaľ o spojitosti filmu a Oravského hradu sa dozviete len ak z niekoľkých článkov. Dokážeme si však predstaviť program, ktorý v sebe zahŕňa aj pripomienky aj pre dnešnú dobu zaujímavého filmu.