Čo má spoločné Severná Kórea a Kuba? Nekúpite si tam Coca Colu

Čo má spoločné Severná Kórea a Kuba? Nekúpite si tam Coca Colu

Coca Cola je jedným zo symbolov konzumu. Spoločnosť Coca Cola bola v minulosti priekopníkom v marketingu a tak sa nám spája s reklamou viac než mnoho iných značiek. Do histórie produktového marketingu sa zapísala najmä exkluzívnou spoluprácou s olympiádou. Fľaša Coca Cola vyvolala aj mimoriadny rozruch v kmeni Krovákov v slávnom filme a reklamu na tento nápoj nájdete aj v odľahlej Saharskej púšti v opustenej oáze u predajcu nápojov. Pôvodne bola predávaná ako liek v lekárňach, tvar fľaše získala vďaka inšpirácii ženským telom a na fotografiách musí byť vždy vychladená, orosená, inak nenavodí tie správne chute.

Santa Claus a Coca Cola

Coca Cola stála za vznikom Santa Clausa, postavy, ktorá predtým neexistovala a len postupne si ho moderná prevažne americká kultúra dotvorila do súčasnej legendy tučného chlapíka so sobím záprahom z Fínska. Coca Cola je v mnohom zaujímavá, a nachádza sa takmer všade. Naozaj takmer. Výnimkou sú Severná Kórea a Kuba.

Diktatúra a Coca Cola ako americký symbol

Kým pobočky Coca Cola, alebo aspoň distribútori, sa nájdu na celom svete, sú krajiny, ktoré pre zhoršené vzťahy s USA aj odmietajú všetko, čo by mohlo byť symbolom pre túto slobodnú krajinu. Aj v minulosti nám bolo USA prezentované ako symbol kapitalizmu, tak nebezpečného pre socialistické krajiny. Toto ďalej pretrváva v krajinách so silnou diktatúrou, hoci na Kube v poslednom roku trochu viac uvoľnenejšie. Kým tam značku ešte ako tak poznajú pamätníci, alebo pašeráci, Severná Kórea je príklad miesta, kde si nekúpite toho oveľa viac z typických amerických značiek, prevádzok a vôbec značkový tovar produkovaný USA. Hoci vďaka pašerákom to nie je až tak celkom neznámy tovar.


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.