ZN.SK
policajné majáky

6 dôležitých krokov, ktoré by ste pri dopravnej nehode nemali vynechať

Aj keď si na cestách dávate pozor, nie vždy sa dá dopravnej nehode vyhnúť. Keď sa už táto nepríjemnosť stane, je dôležité…

Aj keď si na cestách dávate pozor, nie vždy sa dá dopravnej nehode vyhnúť. Keď sa už táto nepríjemnosť stane, je dôležité, aby ste vedeli, aké kroky máte podniknúť. Prečítajte si náš článok a zistite, na čo všetko si dať pozor, ak ste súčasťou havárie.

policajné majáky

1. Najskôr zistite, či ide o nehodu alebo škodovú udalosť

Pri zrážke dvoch vozidiel je dôležité najskôr zistiť, o čo vlastne ide. Ak sa pri nej nikto nezranil, nebolo poškodené žiadne verejné priestranstvo, ako sú svetlá, zvodidlá alebo cesta a nevznikla škoda vyššia ako 3 990 €, ide o škodovú udalosť. Takisto ak sa viete dohodnúť, kto bol vinníkom, nemusíte volať políciu. Za dopravnú nehodu považujeme, ak je niektorý z účastníkov zranený, je poškodená cesta alebo iné verejné zariadenie a vznikla škoda vyššia ako 3 990 €. Tiež ak je jeden z vodičov pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, je zrážka považovaná za dopravnú nehodu.

2. Poskytnite prvú pomoc

Ako prvé po zrážke skontrolujte, či nie ste vy alebo niekto z posádky zranený. Ak nájdete nejaké poranenia, ihneď zavolajte záchrannú službu. Snažte sa jej čo najdetailnejšie opísať poranenia a aj miesto, kde sa nehoda stala. Potom postupujte podľa pokynov, ktoré vám poskytne operátor záchrannej služby. Pamätajte, že za neposkytnutie prvej pomoci a neprivolanie záchrannej služby vám hrozí trestné stíhanie.

3. Zabezpečte miesto nehody

Miesto po zrážke viditeľne označte. Zabránite tak potenciálnemu vzniknutiu ďalšej škody. Ešte predtým, ako vyjdete z vozidla, oblečte si reflexnú vestu a na aute majte zapnuté výstražné svetlá. Povinnosťou je tiež umiestniť výstražný trojuholník na viditeľné miesto minimálne 50 metrov za vozidlom a 100 m na diaľnici či rýchlostnej ceste.

4. Na miesto nehody zavolajte políciu

Ak je miesto nehody viditeľne označené a stav všetkých zúčastnených stabilizovaný, zavolajte políciu. Tá príde na miesto a spolu spíšete záznam o dopravnej nehode, ktorý je dôležitý hlavne pre vaše havarijné poistenie.  Z miesta nehody nepresúvajte žiadne vozidlá, ak neohrozujú ostatných členov cestnej premávky. Ak ich musíte premiestniť, najskôr vyznačte alebo detailne odfotografujte polohu áut a pneumatík.

5. Všetko podrobne zdokumentujte

Každú nehodu treba podrobne zdokumentovať. Preto majte v aute vždy Správu o nehode.  Mali by ste ju mať vždy pri sebe, pretože to je stanovené zákonom o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škody spôsobené prevádzkou motorového vozidla.

Správu vypíšte čitateľne, pravdivo a nezabudnite doplniť aj nákres priebehu celej nehody. Ak ste poškodeným vy, žiadajte od druhej strany doklad PZP (zelená karta) a občiansky preukaz. Vypíšte si z neho údaje, ako je meno, adresa, poisťovňa, ŠPZ, typ vozidla a číslo dokladu o poistení. Nakoniec ju nezabudnite podpísať nielen vy, ale aj ostatní účastníci. Na základe tohto dokumentu bude poisťovňa vyhodnocovať škodovú udalosť.

6. Nahláste vzniknutú škodu

V poslednom kroku nahláste škodu svojej poisťovni. Môžete to urobiť online, telefonicky alebo aj osobne. Poisťovňa sa na základe typu vašej poistky o všetko potrebné postará.

Nezabúdajte, že poistnú udalosť, ktorá vznikla na Slovensku treba nahlásiť do 15 dní. Ak sa nehoda stala v zahraničí, na nahlásenie máte až 30 dní.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu