Obec Boldog sa v minulosti volala netradične, Matka Božia - ZN.SK

Obec Boldog sa v minulosti volala netradične, Matka Božia

Názvy obcí na Slovensku vznikali v rôznom období. Niekde sa odvíjali od ich funkcie, inde od pôvodne drobných lokalít a osád. Obec Boldog získala mierne pomaďarčený názov od slova šťastný len v roku 1960. Neznamená to, že predtým obec neexistovala. Len mala nežiaduci názov. Pôvodne sa totiž volala netradične, Matka Božia.

Miestny kostol aj zabudnutá výnimočná rarita

Nezvyčajný názov obce vychádzal z názvu miestneho kostola, pôvodnej románskej stavby, postavenej údajne v roku 1220 na základoch inej staršej stavby. Stavebným materiálom kostola Nanebovzatia Panny Márie boli pritom použité aj kvádre opracované a použité ešte za Rímskej ríše z neznámej rímskej stavby. Kostol má gotickú úpravu z 15. storočia. Miestnou veľkou raritou je náhrobný kameň tvorený vápencovou doskou s rímskym nápisom. Ide o najstarší rímsky nápis na Slovensku z I. storočia nášho letopočtu, ktorá bol objavený len náhodou pred 40 rokmi.

Stručná história

Obec sa po prvý krát spomína už v roku 1245, kedy sa jej hovorilo Tulwej. Maďarský Boldog sa objavoval ešte v 18. storočí, no jej slovenský názov bol Matka Božia. Zaujímavosťou je, že obec v búrlivých rokoch 1938 až 1945 pripadla Maďarsku, kým vedľajšie dedinky Blatné a Čataj boli už slovenské. Koncom 80.tych rokoch sa obec dostala pod okres Galanta, kým pred tým a aj dnes patrí pod okres Senec. Svojho času ale patrila aj pod Bratislavu, bolo to v 90.tych rokoch a v rámci regiónu Bratislava – okolie.

O náhrobnej doske si môžete pozrieť viac podrobností na stránke nižšie.

Obec Boldog, kostol, Barabas

Fotografia: Barabas, vets.cz

 

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Presýpacie hodiny
Mesto Kirchheim unter Teck a parkovanie na presýpacie hodiny

podnikanie a interiér predajne, zariadenie a výbava
Podnikanie: Dokonalé vybavenie predajne, ktoré priláka zákazníka

Mobily kedysi a dnes
Mobilný telefón a 10 vecí, ktoré inak fungovali pred 15 rokmi

Zavrieť