Názvy obcí na Slovensku vznikali v rôznom období. Niekde sa odvíjali od ich funkcie, inde od pôvodne drobných lokalít a osád. Obec Boldog získala mierne pomaďarčený názov od slova šťastný len v roku 1960. Neznamená to, že predtým obec neexistovala. Len mala nežiaduci názov. Pôvodne sa totiž volala netradične, Matka Božia.
Miestny kostol aj zabudnutá výnimočná rarita
Nezvyčajný názov obce vychádzal z názvu miestneho kostola, pôvodnej románskej stavby, postavenej údajne v roku 1220 na základoch inej staršej stavby. Stavebným materiálom kostola Nanebovzatia Panny Márie boli pritom použité aj kvádre opracované a použité ešte za Rímskej ríše z neznámej rímskej stavby. Kostol má gotickú úpravu z 15. storočia. Miestnou veľkou raritou je náhrobný kameň tvorený vápencovou doskou s rímskym nápisom. Ide o najstarší rímsky nápis na Slovensku z I. storočia nášho letopočtu, ktorá bol objavený len náhodou pred 40 rokmi.
Stručná história
Obec sa po prvý krát spomína už v roku 1245, kedy sa jej hovorilo Tulwej. Maďarský Boldog sa objavoval ešte v 18. storočí, no jej slovenský názov bol Matka Božia. Zaujímavosťou je, že obec v búrlivých rokoch 1938 až 1945 pripadla Maďarsku, kým vedľajšie dedinky Blatné a Čataj boli už slovenské. Koncom 80.tych rokoch sa obec dostala pod okres Galanta, kým pred tým a aj dnes patrí pod okres Senec. Svojho času ale patrila aj pod Bratislavu, bolo to v 90.tych rokoch a v rámci regiónu Bratislava – okolie.
O náhrobnej doske si môžete pozrieť viac podrobností na stránke nižšie.
Fotografia: Barabas, vets.cz