ZN.SK
vystrazný trojuholník - licencia

Čo všetko môže byť príčinou dopravnej nehody na ceste

Napriek čoraz väčšiemu množstvu bezpečnostných systémov v moderných vozidlách, sú žiaľ nehody áut každodennou realitou dnešného sveta.

Napriek čoraz väčšiemu množstvu bezpečnostných systémov v moderných vozidlách, sú žiaľ nehody áut každodennou realitou dnešného sveta. Dôvodom je viacero faktorov, o ktorých mnohí majitelia vozidiel ani len netušia a ohrozujú tak nielen svoj život, ale aj vlastnú a bezpečnosť ostatných účastníkov vozovky.

vystrazný trojuholník - licencia

Ktoré „zaujímavé“ faktory a situácie to sú a môžu vám spolu s kvalitným povinným zmluvným poistením auta pomôcť jazdiť na cestách bezpečnejšie, bez výrazných škôd a zásahov do rodinného rozpočtu?

Ľudský faktor

Často sa ako ľudia považujeme za to najlepšie na planéte, no pritom si neuvedomujeme, že práve ľudský faktor je dôvodom mnohých chybných rozhodnutí a nepríjemných udalostí. A žiaľ, potvrdzujú to aj najčastejšie dôvody vzniku dopravných nehôd na vozovke.

Viaceré údaje z praxe potvrdzujú, že k najčastejším príčinám dopravných kolízií patrí ľudský faktor. Presnejšie povedané, viac ako 90 % nehôd je zapríčinených ľudskou chybou. Tými môže byť nedodržiavanie dopravných pravidiel, rýchla jazda, nepozornosť, konzumácia alkoholu a omamných látok či iné ďalšie. A pritom stačí tak málo, aby bolo všetko v poriadku.

Moderná, ale často nevyspytateľná technika

Pomerne ďalšou častou príčinou dopravných nehôd na vozovke je aj moderná technika. Realizácia hovorov a písanie alebo odpovedanie na správy počas ovládania motorového vozidla nie je správne, pretože sa často končí vznikom škodovej udalosti.

Aj keď si s pomocou jednoduchej PZP kalkulačky viete v pohodlí svojho domova vybrať to najlepšie poistné krytie, je ešte lepšie, ak rozptýlenie pri vedení vozidla odstránite a na prípadné dôležité hovory či správy v aute budete využívať špeciálne súpravy, ktorých prijímanie si nevyžaduje vašu pozornosť a obsluhu.

Rôzne výskumy ukazujú, že telefónne hovory a písanie správ počas jazdy sú najčastejšími príčinami rozptýlenia v aute a vzniku nehôd. Skúste to obmedziť. Aj keď budete písať správu iba 5 sekúnd, je to pomerne dlhý čas, počas ktorého ostáva vaše auto na vozovke pri vysokej rýchlosti bez pozornosti a môže ohroziť vás alebo iných účastníkov.

Poruchy systému vozidla

Prispieť k nehodám na vozovke môže nielen ľudský faktor, ale aj rôzne technické problémy vozidla. Pomerne často sú to poruchy brzdového systému, riadenia a iných kľúčových častí silného stroja. Vplyvom ich poruchy môžete nad autom veľmi rýchlo stratiť kontrolu a zapríčiniť nehodu. Udržiavať motorové vozidlo v dobrom stave aj pri krátkych cestách je preto veľmi dôležité. Na druhú stranu, aj rôzne špičkové technológie v automobiloch prispievajú k eliminácii rizika na vozovke. Napríklad systémy ako automatické brzdy, asistenčné systémy na udržanie jazdného pruhu a monitorovanie mŕtveho uhla pomáhajú vodičom v prevencii kolízií a zvyšujú bezpečnosť na cestách.

Vysoká rýchlosť na vozovke

Asi za najviac známu príčinu vzniku dopravných nehôd považujeme vysokú a neprimeranú rýchlosť vozidla. Najviac nepríjemné na tom celom je, že už o 1 km/h zvýšená rýchlosť auta zvyšuje riziko vašej smrti až o 5 %. Okrem dodržiavania povolených rýchlostí je však dobré prispôsobovať aj tie aktuálne, a to hlavne podmienkam na ceste.

Nie vždy ideálne podmienky

Ak spomíname podmienky, ktoré u nás nie sú vždy ideálne, aj tie patria k ďalších rizikovým faktorom. Nie sú to však len zle upravené cesty, ale aj rôzne kríženia vozovky, kde sa stretáva viacero dopravných tokov. Tiež nesprávna a slabá signalizácia, neprehľadné značenie a nevhodné konštrukčné riešenia, ktoré môžu zhoršiť vašu bezpečnosť na ceste.

Pohlavie vodiča a farba vozidla

Asi to „najzaujímavejšie“ na koniec. Aj pohlavie môže podľa niektorých rozhodovať o miere rizikovosti vzniku nehôd na vozovke. Väčšinou práve muži, ktorí milujú adrenalín, na ceste s radosťou poriadne „šliapnu do pedálov“. To však môže býva dôvodom vzniku kolízie. Častejšie riskovanie a prekračovanie rýchlosti na cestách u mužov je preto tiež rizikom. Avšak, bez ohľadu na pohlavie, je dôležité si uvedomiť, že bezpečnosť a jej dodržiavanie na vozovke je povinné pre všetkých a bez rozdielov.

Ešte zaujímavejšie a možno aj trocha logické je, že pomerne častým dôvodom nehôd na ceste môže byť aj samotná farba vozidla. Dôvodom je horšia viditeľnosť vozidla napríklad v tme alebo za šera. Vtedy je bez svetiel úplne neviditeľné. Aj preto sa možno biela farba vozidla považuje za najbezpečnejšiu. Je však zároveň náročná na údržbu.

Zdroj obrázka:Paolese/Adobe.com

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu