ZN.SK
dýchanie žena

Ako docieliť, aby sa ochorenie dýchacích ciest ďalej nerozvinulo?

Virózy a ochorenia dýchacích ciest sú večnou a stále aktuálnou témou. Nenechajte si nimi pokaziť Vianoce! Ako napríklad…

Virózy a ochorenia dýchacích ciest sú večnou a stále aktuálnou témou. Nenechajte si nimi pokaziť Vianoce!

dýchanie žena

Niečo na mňa lezie… a problémy dýchacích ciest

Určite ten stav dôverne poznáte. Nie je vám vyslovene zle, ale nie je vám ani dobre. Začína to častejším fúkaním nosa, nenápadným škriabaním v hrdle, jednoducho, blížiacu sa nádchu „vidno na očiach“. Na tieto varovné signály existuje jediná odpoveď: minimálne trojdňový pokoj na lôžku, veľa tekutín a správne podporné prostriedky, ktoré imunite pomôžu s infekciou zabojovať.

Na začiatku obrannej reakcie je útok vírusov alebo baktérií, ktoré sa do vnútra ľudského tela dostanú jednoducho, napríklad dýchacími cestami. Ako prvá sa v tele po takomto napadnutí aktivuje tzv. nešpecifická imunita. Reakcia je skutočne rýchla – organizmus sa votrelca dokáže zbaviť v priebehu niekoľkých desiatok minút. Na drvivú väčšinu vírusov to však nestačí a naše telo musí použiť zbrane silnejšieho kalibru – tzv. špecifickú imunitnú reakciu, ktorá už trvá niekoľko dní a imunitný systém sa musí poriadne zaktivovať.

Práve v tejto fáze je potrebné účinne zakročiť, zabojovať čo najviac už pri prvých príznakoch a nedať tým prípadnému ochoreniu žiadnu šancu. Vhodné sú niektoré rastlinné lieky, ktoré zoženiete v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Liek rastlinného pôvodu má tú výhodu, že nezaťažuje organizmus a na rozdiel od mnohých syntetických liekov je výskyt nežiaducich účinkov minimálny.

Vírusy v presile nad baktériami

Infekcie horných dýchacích ciest sú až v 90% prípadov spôsobené respiračnými vírusmi. Iba zvyšných 10% tvoria bakteriálne infekcie, ktoré je potrebné liečiť antibiotikami. Odborníci hovoria jasne – nadmerné užívanie antibiotík znižuje imunitu organizmu a môže spôsobiť vznik rezistencie. To znamená, že ak pacient skutočne vážne ochorie na bakteriálnu infekciu, môže sa ľahko stať, že budú neúčinné.

Antibiotiká sa predpisujú príliš často a veľakrát zbytočne. Nie sú za každú cenou správnou voľbou, najmä v prípadoch, ak ide o vírusové ochorenie, ktoré sa dá podchytiť včas, už pri prvých príznakoch. Alternatívou v prípade vírusových ochorení môžu byť rastlinné lieky, ktoré účinne pôsobia v skorých štádiách ochorenia a zbytočne nezaťažujú organizmus. Obsahujú špecifické výťažky, ktoré chránia dýchacie cesty pred útokom vírusov i baktérií, pomáhajú odstraňovať už vzniknutý hlien a v neposlednom rade zvyšujú aktivitu imunitného systému.

K účinným patrí extrakt z juhoafrickej pelargónie. V našich končinách sa s pelargóniou stretávame v podobe okrasného muškátu. Juhoafrická pelargónia je endemit, ktorý sa vyskytuje len v Južnej Afrike. Muškáty na našich balkónoch v sebe takú vzácnu látku neskrývajú.

Najčastejšie sa stretávame s bežnou nádchou, prechladnutím a kašľom. Ako si najlepšie poradiť pri týchto ťažkostiach?

  • kašeľ je možné liečiť aj doma, symptomaticky podľa charakteru. Kašeľ je reflexný jav, pomocou ktorého sa spontánne očisťujú dýchacie cesty. Pokiaľ zakašlete sem-tam, doslova niekoľkokrát za deň, nie je nutné ihneď bežať k lekárovi. Kašeľ riešime s odborníkom vtedy, ak sa z občasného zakašľania vyvinie do neutíchajúceho stavu, a napriek užívaniu primeraných prostriedkov neprejde do 10 dní.
  • Viete vlastne rozlíšiť suchý od vlhkého? Existuje jednoduchý trik. Pointa je v tom, že ak máte nádchu a „chrchlete“, ide o kašeľ vlhký. Ak nie je prítomné „chrchotanie“ a pocit zahlienenia, ide o suchý kašeľ. Pri vlhkom kašli (zvykne sa označovať aj produktívny) vykašliavame hlieny, čiže doslova „chrchleme“. Pokiaľ si nie ste istí, treba navštíviť lekára, obzvlášť u detí.
  • Suchý kašeľ býva najmä na začiatku ochorenia dýchacích ciest. Dýchaciu trubicu čosi dráždia reaguje kašľom, ktorý je dusivý a je ťažké sa pri ňom vôbec nadýchnuť. Po niekoľkých dňoch sa obyčajne mení na vlhký kašeľ, spojený s vykašliavaním.

teplomer zdravie

  • Kašeľ často sprevádza bolesť hrdla. Pomáhajú aj babské recepty, napríklad citrónová šťava rozmiešaná s kryštálovým cukrom. Štípe, ale účinkuje výborne, podávajte ju po lyžičkách. Obviažte si krk šatkou, prípadne ju predtým nahrejte. Dobre pôsobí aj cibuľový sirup s medom a bylinkové čaje, či kloktanie soľou.
  • Keby len kašeľ a boľavé hrdlo… ale ak sa k tomu pridá nádcha, hotová katastrofa! Klasická nádcha by mala prejsť do týždňa. Lieky ako také na ňu neexistujú – iba tie, ktoré zmiernia príznaky. Po prvých 2-3 urputných dňoch nastáva mierna úľava. Do 7 by ste mali byť fit. Ale iba za predpokladu, že si doprajete niekoľko dní oddychu, pobyt v teple, veľa tekutín a vitamínov.
  • Pri nádche, prechladnutí a kašli sa odporúča aj inhalácia. Stačí vám ku nej minerálna voda, ktorú nalejete do inhalátora. Vdychovaný aerosól pomáha skvapalňovať hlien, ktorý sa tým pádom ľahšie vykašliava. Inhalovanie výborne pomáha aj na opuchnutú nosovú sliznicu a opäť je to riešenie bez chémie.

Znova dostupný!

Liek Wobenzym s obsahom vyváženej kombinácie enzýmov rastlinného, živočíšneho a bakteriálneho pôvodu slúži ako podporná liečba pri zápaloch, skracuje čas hojenia a zabezpečuje rovnováhu imunitného systému. Obsiahnuté proteolytické enzýmy sa starajú o to, aby akýkoľvek zápal v organizme prebehol optimálne a bez následkov. V zložení starého dobrého lieku Wobenzym sa nič nezmenilo. Naďalej obsahuje preverený mix enzýmov a účinkuje presne tak dobre, ako predtým. Výrobcom lieku je spoločnosť Mucos Pharma, ktorá má s výskumom enzýmov bohaté skúsenosti a kvalitu jej produktu garantujú stovky kontrol.

wobenzym

www.wobenzym.sk

*Wobenzym je registrovaný liek v oblasti systémovej enzýmoterapie. Wobenzym je liek na vnútorné použitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov.

(BOTC)

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu