ZN.SK
Istanbul Konštantínopol Carihrad

Prečo sa hovorí „Smrad ako v Carihrade“ a naozaj tam smrdelo?

Azda ani nie je rodiny na Slovensku, čo by nepoznalo prirovnanie „Smrad ako v Carihrade“ aspoň po generáciu vlastných starých rodičov…

Azda ani nie je rodiny na Slovensku, čo by nepoznalo prirovnanie „Smrad ako v Carihrade“ aspoň po generáciu vlastných starých rodičov. Akoby v Carihrade niečo poriadne smrdelo. Staré zaužívané prirovnanie nám utkvie v pamäti o to viac, ak vieme, že Carihrad je staré pomenovanie pre pôvodný Konštantínopol a súčasný Istanbul. Názov Byzantion používalo mesto do roku 324 a názov Konštantínopol alebo tiež Carihrad od 324 až do roku 1930, kedy v Turecku prebiehalo viacero zmien.

Istanbul Konštantínopol je to stále v Carihrade

Mesto, ktoré dobyli Osmani a dnes je dôležitým obchodným centrom Turecka, má nevábnu povesť. Opodstatnene?

Smrad ako v Carihrade naozaj z Carihradu?

Na Slovensku aj v Čechách používame na označenie pachu, či silných pachov práve Carihrad. V Čechách dokonca poznáme podobu prirovnania „Smradu jako v Cařihradu“, kde využívajú príležitosť na rýmovanie. Na Slovensku už toto rýmovanie pre mierne odlišnosti zanikajú. Môže však vychádzať z reálnych historických súvislostí. Carihrad, ako v minulosti významného obchodné centrum, bol taktiež prístavným mestom.

Ako centrum obchodu s rybami samozrejme bol miestom miesenia rôznych pachov. Nedostatočná kanalizácia, odvodňovanie ulíc, odpadové hospodárenie, splašky, ale aj v súvislosti s rybami a ich čistením zvyšky hláv a čriev, to všetko mohlo mať dopad na imidži mesta.

Spojenie môže pochádzať od cestovateľov a námorníkov

Cestovatelia, aj námorníci prichádzajúci do Carihradu nezažili nič, čo by nevideli aj inde. Páchnuce mestá a strašná kanalizácia boli celkom bežnou súčasťou akéhokoľvek prístavného mesta, možno svojho času totožného s Londýnom v zdanlivo civilizovanejšom svete. Problémom Carihradu však bolo, že stav ulíc a hygiena v ňom pokrivkávala aj v čase, kedy bežné moderné európske mestá vynakladali väčšie úsilie na zabezpečenie čistoty ulíc a budovala kanalizácie. Vo všeobecnosti tak mohli za týmto spojením stáť reálne skúsenosti cestovateľov, aj keď tých bolo vo svojich časoch málo.

Ďalším dôvodom mohol byť aj fakt, že Carihrad bol napríklad vďaka Grand Bazzaru obchodným centrom. Fungoval tu obchod s korením, vôňami, kadidlom a rôznymi komoditami, aké bežným ľuďom nie vždy voňali a ako neznáme boli skrátka pachom, či smradom. Mohlo ísť pokojne o tých, ktorí opúšťali Carihrad na ceste domov po úpadku Turkov, alebo mohlo označenie vyplývať z rozprávok a rozprávaní práve v súvislosti s obchodom.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu