ZN.SK
Archaeophis proavus

Rekordér v počte stavcov je had archaeophis proavus, mal ich 565

Archaeophis proavus bol rekordér. Tento mimoriadne zložitý had vyhynul už dávno. Jeho skamenelinu objavili neďaleko talianskej Verony v roku 1859 v lokalite známej ako Monte Bolca…

Stavce sú dôležitou súčasťou opornej sústavy stavovcov. Dali dokonca názov všetkým tým, ktorých kosti vytvárajú chrbticu a rebrá, čiže všetky živé tvory pohybujúce sa s určitou váhou po zemskom povrchu. Bez kostí, kĺbov a chrupaviek by sa veľké tvory, cicavce, vtáky a plazy stali len tkanivovou plackou, pohybujúcou sa kotúľaním sa niekam vpred.

Rekordérom v živočíšnej ríši bol had Archaeophis proavus

Archaeophis proavus bol rekordér. Tento mimoriadne zložitý had vyhynul už dávno. Jeho skamenelinu objavili neďaleko talianskej Verony v roku 1859 v lokalite známej ako Monte Bolca, odkiaľ pochádza ešte niekoľko svetovo zaujímavých skamenelín prehistorických vodných živočíchov. Pochádza z obdobia spodného eocénu, ktorý sa označuje tiež ako „kuis“, z pred viac ako 40 miliónov rokov. Had je dodnes výnimočný, pretože hoci nežije, je rekordérom v počte stavcov. Paleontolgógovia ich napočítali neuveriteľných 565. Skamenelina hada veľkosti 955 – 980 mm je dnes uložená v Prírodovednom múzeu v Berlíne.

Archaeophis proavus

Aj druh Archaeophis proavus pravdepodobne patril medzi vodných živočíchov, hadov, ktorí pre svoje veľmi tenké a dlhé telo mohli využívať vodu ako životné prostredie.  Jediná dostupná snímka hada je dostupná na wikipedii, hoci neobsahuje viac podrobností.

Číselné zaujímavosti o stavcoch

Chrbtica človeka je zložená z 33 stavcov, niekedy 34. Zaujímavosťou u cicavcov je, že všetci majú 7 krčných stavcov bez rozdielu, či ide o človeka, škrečka, žirafu, alebo slona. Toto máme evolučne všetci spoločné. 20% celkovej výšky na sebe poukladaných stavcov tvoria medzistavcové platničky. Stavce v ľudskom tele mimo 7 krčných obsahujú ešte 12 hrudníkových, 5 driekových, 5 krížových a 4 alebo 5 kostrčových stavcov. Zaujímavosťou je určite aj had titanoboa, ktorý síce nepatrí medzi najviacstavcové, no jeho extrémne veľká veľkosť je tiež rekordérom.

  • Zdroj foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/Monte_Bolca
  • Zdroj faktov: WALLACH V., WILLIAMS L. K., BOUNDY J., Snakes of the World: A Catalogue of Living and Extinct Species, CRC Press, 2014, Počet strán: 1237 strán, ISBN: 9781482208474
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu