ZN.SK
Austrálsky magpie vták požiare

Austrálsky vták Cracticus tibicen sa naučil húkať ako hasičské auto

Austráliu postihlo ohnivé peklo, ktoré má na svedomí tisíce domov, desaťtisíce ľudí bezdomova, niekoľko desiatok obetí a polmiliardy usmrtených zvierat stoviek druhov…

Austráliu postihlo ohnivé peklo, ktoré má na svedomí tisíce domov, desaťtisíce ľudí bezdomova. Zároveň niekoľko desiatok obetí a polmiliardy usmrtených zvierat stoviek druhov. Zvýšená prítomnosť záchranných zložiek v teréne zrejme spôsobila, že sa austrálsky vták s latinským názvom Cracticus tibicen mimo svoj bežný spev naučil aj niečo neobvyklé.

Cracticus tibicen Austrálsky magpie vták požiare

Cracticus tibicen: Viac ako rarita je symbolom

Naučil sa húkať ako siréna záchranných zložiek. Za iných okolností by možno takáto rarita pri tomto druhu vtáka nemusela byť zaujímavá. No v čase, keď Austrália trpí a celý svet s hrôzou sleduje, koľko percent krajiny už pohltili plamene, je aj tento vták odrazu symbolom zúfalstva prírody voči jednému zo živlov.

Autorom videa je Gregory Andrews, zhodou okolností bývalý vládny splnomocnenec pre ohrozené druhy. V Austrálii tomuto vtákovi hovoria Magpie, v Čechách nesie názov flétňák. Ide o inteligentného vtáka podobného vrane alebo kavke. Napodobňuje zvuky aj iných vtákov, prípadne zvierat.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu