Austrálsky vták Cracticus tibicen sa naučil húkať ako hasičské auto -

Austrálsky vták Cracticus tibicen sa naučil húkať ako hasičské auto

Austráliu postihlo ohnivé peklo, ktoré má na svedomí tisíce domov, desaťtisíce ľudí bezdomova. Zároveň niekoľko desiatok obetí a polmiliardy usmrtených zvierat stoviek druhov. Zvýšená prítomnosť záchranných zložiek v teréne zrejme spôsobila, že sa austrálsky vták s latinským názvom Cracticus tibicen mimo svoj bežný spev naučil aj niečo neobvyklé.

Austrálsky magpie vták požiare

Viac ako rarita je symbolom

Naučil sa húkať ako siréna záchranných zložiek. Za iných okolností by možno takáto rarita pri tomto druhu vtáka nemusela byť zaujímavá. No v čase, keď Austrália trpí a celý svet s hrôzou sleduje, koľko percent krajiny už pohltili plamene, je aj tento vták odrazu symbolom zúfalstva prírody voči jednému zo živlov.

Autorom videa je Gregory Andrews, zhodou okolností bývalý vládny splnomocnenec pre ohrozené druhy. V Austrálii tomuto vtákovi hovoria Magpie, v Čechách nesie názov flétňák. Ide o inteligentného vtáka podobného vrane alebo kavke. Napodobňuje zvuky aj iných vtákov, prípadne zvierat.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Winchester Sídlo démonov
Winchester: Sídlo démonov, film inšpirovaný najstrašidelnejším…

miesta po sezóne, cestovanie
5 krajín a miest, ktoré sa oplatí navštíviť aj po letnej sezóne

Grand Retro Show Zámok Vígľaš
4. ročník The Grand Retro Show a staré autá na Zámku Vígľaš 4. 8. 2018

Zavrieť