ZN.SK
Všetko na jedno kopyto, podkúvanie koňa podkova

Príslovia a prirovnania: Prečo sa hovorí „všetko na jedno kopyto“?

Prirovnanie situácie, kedy je „všetko na jedno kopyto“ a popisujeme tak niečo navzájom podobné, alebo celkom rovnaké, má svoje vlastné zaujímavé pozadie.

Spravil niekto niečo na jedno kopyto? Ako to chápať a prečo je v tomto prirovnaní vlastne použité kopyto? V bežnom rozhovore, či písomnom prejave, neraz použijeme príslovie, či prirovnanie. Prirovnanie situácie, kedy je „všetko na jedno kopyto“ a popisujeme tak niečo navzájom podobné, alebo celkom rovnaké, má svoje vlastné zaujímavé pozadie.

Všetko na jedno kopyto, podkúvanie koňa podkova

Obuvnícky pôvod

Čitateľ Karol priniesol pekné vysvetlenie spojenia. „Príslovie, že je všetko na jedno kopyto, má svoj pôvod vo výrobe topánok. Nie tak dávno, sa topánky vyrábali ručne a aby nebola každá iná, používali obuvníci kopytá. Kopyto bola forma, (nie nepodobná konskému kopytu) na ktorú sa naťahoval zvršok, aby boli topánky jednej veľkosti rovnaké. Teda boli natiahnuté na jedno kopyto. Napríklad v prirovnaní „Tie skladbičky sú na jedno kopyto, jedna ako druhá“ uvádza Karol. Ďakujeme

Konský pôvod prirovnania „všetko na jedno kopyto“

Od Oravy po Kysuce sme sa v minulosti stretávali aj s iným vysvetlením, ktoré pochádza zo sedliackeho prostredia, kde mali kone svoju nezastúpiteľnú úlohu. Zaujímavé je, že v tomto prostredí znamená „Všetko na jedno kopyto“ viac negatívny význam ako význam podobnosti.

Tam pôvod spojenia vychádza z podkúvačstva a tvaru podkov. V dobách, keď každá dedina chcela svojho kováča a podkúvača. Podkúvač flákač bol naozaj schopný nasadiť jednotvárne podkovy na všetky kopytá jediného koňa. Nuž a keď je všetko ako na jedno kopyto, význam prechádza až do odfláknutej práce. Práve pri odfláknutej, či zrýchlenej práci, kedy z pod rúk majstra vychádza všetko rovnaké, bez ohľadu na čo sa to použije, sa toto prirovnanie hodí.

Len tak mimochodom. Prečo je podkova na jedno kopyto problém?

Na to, aby sme chápali význam, prečo toto prirovnanie mohlo vzniknúť a najmä prečo je problém, ak sú podkovy rovnaké, je nutné vedieť niečo viac o práci podkúvača. Žiadnemu koňovi dobrý podkúvač nenasadí podkovu priamo, bez úpravy a vyklepania. Oddávna sa prihliadalo na osobitú fyziológiu každého kopyta, jeho tvar, či možné nerovnosti. Nakoniec nezabúdajme ani na to, že ľavá podkova musí mať mierne iný tvar ako pravá, najmä pri niektorých druhoch koní. Kopyto sa upravilo brúsením, avšak na zlom tvare zlá podkova aj tak nesedela. Okrem toho na predných nohách sa používajú iné podkovy ako na zadných, na ľavých iné ako na pravých, skrátka už len z princípu – slúžia na rýchly pohyb a správne odrážanie, alebo na zapieranie v prípade ťažných koní, čiže sú dôležité kvôli záberu nôh a ich pohybu. Líšiť sa môžu aj podkovy pre ťažné, dostihové, či len vychádzkové kone. Ak by sme nasadili hocijakú podkovu na hociktoré kopyto, ľahko sa nám môže podariť spôsobiť problémy s kĺbami, či celými končatinami tak veľkého zvieraťa, akým je kôň. Zlá podkova nakoniec môže poškodiť aj kopyto samotné, či priamo koňa. Ak prešmykuje, nedrží správne, alebo je len skrátka naozaj na všetkých kopytách rovnaká podkova vytvorená ako na jedno kopyto.

Práci podkúvača z historického hľadiska aj postupu sa venuje článok na kulturno.sk

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu