ZN.SK
žralok je ryba

Nebuď za hlupáka: Ako rozoznať vodného cicavca od ryby?

Viete ako odlíšite na prvý pohľad a už len podľa siluety cicavca od ryby? Delfín, veľryba, vorvaň, kosatka a mnoho iných živočíšnych druhov…

Viete ako odlíšite na prvý pohľad a už len podľa siluety cicavca od ryby? Delfín, veľryba, vorvaň, kosatka a mnoho iných živočíšnych druhov sú pre mnohých ryby. Ide však o poriadny omyl. Tieto živočíchy totiž rodia mláďatá, ktoré po narodení cicajú materinské mlieko s obsahom vápnika pre stavbu pevných kostí. Ryby kladú ikry, alebo rodia živé mláďatá schopné sa živiť pevnou potravou už po narodení. Živočíšnym druhom podobným rybám sú drsnokožce ako žralok. Na našej planéte je od čias dinosaurov a za ten čas sa nijako nezmenil. Ak sa pozriete na žraloka a delfína, aký zásadný rozdiel vidíte?

žralok je ryba

Ako okamžite rozoznať rybu od cicavca:

  • chvostová plutva cicavcov je horizontálna. V plutve sa totiž nachádzajú náznaky končatín a pri pohľade na delfína, veľrybu, či kosatku, by relatívne mohli na takejto plutve stáť, hoci nášlapná plocha je tenká a výzor by pripomínal Chaplina. Cicavce sú pokryté kožou a vo väčšine civilizovaného sveta je konzumácia mäsa morských cicavcov neprípustná.
  • chvostová plutva každej ryby je vertikálna. Z hora nadol. Kopíruje tvar tela. Výnimku tvoria len neskôr vyvinuté druhy rýb, ktoré sú ploché a kopírujú plochú pieskovú zem na morskom dne. Bežná ryba, má ostrú chvostovú plutvu a často šupiny. Konzumácia mäsa rýb je bežná na celom svete.
  • Drsnokožca (žraloka) od ryby rozoznáme tým, že prsná plutva drsnokožcov je pevná a viac horizontálna, kým prsná plutva rýb je pružná, ohybná, viac vertikálna a často krehkejšia.

delfíny

Zámerom tohto článku je priniesť zaujímavé rozdiely, ktoré si z našej skúsenosti množstvo ľudí neuvedomuje. Pri tejto otázke položenej viac ako stovke ľudí rôznej profesie na otázku – ako rýchlo na prvý pohľad rozoznať ryby od cicavcov podobných rybám len podľa vzhľadu, či fotografie, sme na Slovensku nedostali správnu odpoveď nikdy.Slovensko predsa len trápia iné veci, ako rozoznávanie žralokov od delfínov, či veľrýb.

Za aktualizáciu článku ďakujeme Jakubovi (freddiemu).

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu