ZN.SK
myš domová, hlodavca

Myš domová a jej zaujímavosti. Srdce jej bije 11x za sekundu a rodí a rodí…

Máme doma myš! je slovné spojenie, ktoré asi nie príliš poteší najmä tých, ktorí sa nechcú zmieriť s malým slobodným chlpatým špinavým tvorom s ostrými zubami vo svojom okolí. Myš je však oveľa zaujímavejšia. Neveríte?

Máme doma myš! je slovné spojenie, ktoré asi nie príliš poteší najmä tých, ktorí sa nechcú zmieriť s malým chlpatým špinavým tvorom s ostrými zubami, ktorý sa prebehne po vašej hlave počas spánku, či po vašom tanieri. Samozrejme, niečo také je neprípustné a treba nasadiť kocúra, otravu, pascu, alebo deratizátora. Opakom deratizátora je Ratizátor.

myš domová, hlodavca

Ním môžeme trochu nadnesene nazvať ľudí, ktorí myši majú radi. Ako zvieratko na hranie, či ako chovatelia v rámci kŕmenia iných živočíchov. Myš je nesmierne odolný živočích a preto si zaslúži našu pozornosť. Ak už proti myši bojujete, spoznajte svojho nepriateľa.

Myš domová je výnimočná

Myš domová, či myš domáca, ako sa jej tiež hovorí, žije vo voľnej prírode, alebo v ľudských obydliach. Starých, drevených nezaistených, alebo aj na povalách novších domov. Do domov sa presúva v jeseni, keď hromadí potravu na zimu. V teplých mesiacoch sa zdržiava skôr vonku, ak je tam viac potravy ako vo vašej špajzi. Spôsobujú škodu na nábytku, na interiéri, na izoláciách. Následne v špajzi, v potravinách, ich trus je poznávacím znamením. Účinné sú mačky, ktoré ich nelovia tak často ako potravu, ale skôr ako trofej. Podobne ako pes.

myš domová, hlodavca

Zaujímavosti o myšiach

  • Myš má veľmi aktívne srdce. Srdce tohto malého živočícha dokáže udrieť až 11x za sekundu. Samozrejme v situácii, kedy neleží v pokoji niekde vo svojom brlohu, ale je aktívna.
  • Rozmnožovať sa môže pokojne 6 až 8x ročne a vrhnúť môže až 10 mláďat. Preto sa môže veľmi rýchlo premnožiť. Stačí mať pre ne dobré podmienky. Preto je niekedy jediným poriadnym riešením deratizácia.
  • Je všežravec. Dokáže sa živiť takmer čímkoľvek jedlým, čo skonzumuje aj človek.
  • Má výborný zrak, takže môžeme hovoriť o nočnom živočíchovi. Pokojne vylezie aj na 9 poschodie paneláku, pretože vie výborne liezť. Preto pozor na podhľady domov.
  • Je domestikovaný a používaný ako domáci miláčik.
  • Chovajú ho ako krmivo pre hady, alebo ich množia kvôli holátkam. Holátka sú malé neochlepné myšky, ktoré sú krmivom pre malé hady a rôzne živočíchy živiace sa živou potravou.
  • Je najčastejšie využívaným tvorom na testovanie v laboratóriách. Myšiam vďačíme za neuveriteľné množstvo objavov, liečiv, výskumov, ktoré dokázali zachrániť množstvo nie len ľudských životov.
  • Ich premnoženie je príležitosťou aj pre dravce ako sovy, jastraby, sokoly a podobne, ktoré žijú aj v blízkosti ľudí. Myšiam a potkanom vďačíme za to, že si pozorní obyvatelia sídlisk a domovej zástavby môžu všimnúť výnimočný let sovy, či zažiť aj takých výnimočných návštevníkov ako v článku o malých dravcov na okne pani Evy.
  • A nakoniec, ak nechcete, aby po vás v noci v starej drevenici či chate naozaj liezla myš, potom nejedzte anetrúste okolo seba. Ak necíti potravu, nemá dôvod zariskovať a vyraziť až k chrápajúcemu človekovi.

Myš ako živočíšny druh

Myš domová alebo domáca je najrozšírenejší druh hlodavca s ktorým môže človek prísť do styku v bežnej zástavbe domov. Ich prirodzeným prostredím je rozsiahla oblasť na celej Európe, Ázií mimo arktickú oblasť a severnej Afriky. Až človek myš domovú preniesol na lodiach prvých objaviteľských plavieb ďalej a pri obchodných cestách sa to dialo v ešte oveľa väčšej miere.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu