ZN.SK
Ferdinand a Jozef Miloslav Hurban

Prestolný prosbopis ako prvá významná petícia v našich dejinách

Azda najstaršia petícia podpisovaná významnými spoločenskými, či politickými predstaviteľmi na našom území je prestolný prosbopis…

Zľavy na wellness pobyty

Azda najstaršia petícia podpisovaná významnými spoločenskými, či politickými predstaviteľmi na našom území je prestolný prosbopis. Ako prvá významná politická petícia na našom území vznikla v roku 1842 a nepochybne poznáte jej pozadie. Týkala sa násilného pomaďarčovania, kedy maďarská vrchnosť a úrady nehľadeli na znalosť jazyka slovenského a ten ani nebol prijímaný. Za učenie, kázne v kostoloch a úradný styk v slovenčine hrozili postihy. Pomaďarčovanie naberalo čoraz horšie a horšie obrátky. Súdne procesy so slovensky hovoriacimi ľuďmi boli skôr groteskou, pri ktorej sa Slovák nemal ako brániť, keď ani netušil, z čoho ho vinia a aký trest mu súd ukladá. Bez nároku na tlmočníka a pomoc maďarizácia napredovala a provokovala. Bolo otázkou času, kedy sa objaví nejaká forma vzdoru.

Ferdinand a Jozef Miloslav Hurban

foto: Ferdinand I. a Jozef Miloslav Hurban

Prestolný prosbopis a Jozef Miloslav Hurban

Rok 1842 priniesol sformulované požiadavky adresované cisárovi Ferdinandovi. Hlavným organizátorom podpisovej akcie bol Jozef Miloslav Hurban a spolu s ním aj ďalší Štúrovci zbierali podpisy vtedajších vzdelancov a osobností, ktoré sa stotožňovali so znením požiadaviek slovenského národného hnutia. Odsúdenie násilného zavádzania maďarčiny ako úradného jazyka do celej krajiny v prestolnom prosbopise malo svoju štruktúru. Konkrétne príklady, dopady, aj reálne obavy.

  • Pozrite si prepis prestolného prosbopisu adresovaného cisárovi v PDF na stur.sk.

Podpora prestolného prosbopisu zo strany Ľudovíta Štúra viedla k vyšetrovaniu, ktoré ho neskôr pripravila o post zástupcu profesora na bratislavskom lýceu. Po jeho odvolaní sa z lýcea rozhodlo odísť 22 študentov na protest. Riskovali vtedy svoje možné uplatnenie v budúcnosti. Možno aj preto na povzbudenie ostatných vtedy mladý štúrovec Janko Matuška zložil text k jednej z najhranejších skladieb slovenských, či československých dejín. Na nápev ľudovej piesne Kopala studienku vznikla Nad Tatrou sa blýska, ktorá je s jedinou prestávkou počas II. svetovej vojny našou národnou hymnou od roku 1918.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

...

Inzercia

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu