ZN.SK
všetko v poriadku, OK

Viete ako vznikla slangová skratka OK? Je mnoho teórií

Viete ako vznikla skratka OK? Rôznych teórií je mnoho, no toto sú tie dve celkom najzaujímavejšie zo všetkých.

OK, jasné, oukej. OK, sú to len dve písmená a predsa vedia povedať veľa, či skrátiť potrebu vysvetľovať, že s niečím súhlasíte, beriete na vedomie, alebo chcete niečo odsúhlasiť. Slovo, ktoré má v slangovom slovníku azda celý svet, aj keď v našich končinách sa s ním pred pár rokmi po prvý krát niektorí ľudia stretli až z počutia z úst farára Otíka, hoštickej Sodomy Gomory z druhého dielu filmovej trilógie Slunce Seno. Ohľadom OK sa viedli mnohé rozsiahle debaty a výskumy. Nakoniec sa rozhodlo, že jasný pôvod slova podobne, ako pri tisíckach iných slangových slov, sa skrátka už asi nedozvieme. Kým toto sú oficiálne závery, ktoré chcú mať vo všetkom jasno a aspoň nejakú istotu, svet pozná aj dve zásadné informácie, ktoré dokazujú, že slovo OK mohlo vzniknúť celkovo dvoma spôsobmi a druhý krát len celkom náhodou.

všetko v poriadku, OK

All correct

OK znamená, že je niečo v poriadku, alebo s niečím súhlasíte. Pred zhruba dvoma storočiami sa v časoch rozmachu písania a vzdelávania stretávame v starých záznamoch s často nie správnou gramatikou a neraz niekto zaznamenával počuté slová na papier nie gramaticky správne. Už v tomto období sa však malo objavovať rôzne komolenie spojenia All Correct (Ól ko:ekt), ktoré malo za následok postupné pretváranie na skratku OK. OK sa objavilo aj na heslách a v starých médiách v roku 1840 v USA počas kampane neskoršieho prezidenta Martina Van Burena, aj keď on sa odvolával len na skratku prezývky Old Kinderhook. Ibaže kým na transparentoch svietilo OK ako výťah iniciálok, nebolo to len tak pre nič za nič, pretože už v tejto dobe šlo o marketingový ťah a slovo OK ako niečo dobré a správne bolo na verejnosti známe. Aj keď šlo o zvláštnosť, moderné krátke slovo, ako symbol. Ľudia ho teda poznali ešte pred tým, veď kampaň tažila z poznania dnes najslávnejšieho amerického slova.

Piloti počas II. svetovej vojny

Najzaujímavejší príbeh hovorí o tradícii britských letcov počas II. svetovej vojny, ktorí po každom pristávaní na tabuľu zapisovali počet lietadiel, o ktoré prišli. Zápis „3 Kills“ znamenal smútok, keďže vždy niekto z pilotov prišiel o kamaráta, alebo priateľa. Pri návratoch pilotov sa vždy hlásili a tí poslední, ktorí prilietali na dráhu možno vôbec nevedeli, koľkí sa viac už nevrátia. Ak stratili niekoho blízkeho, zväčša sa to dozvedel až po prílete. Každý z pilotov očakával zápis „0 Kills“ a tak vzniklo práve v kruhu pilotov a neskôr aj iných vojakov označenie OK ako označenie dobrej správy, potvrdenia a viaže sa k tomu aj známe gesto spojenia palca a ukazováka do písmena O. Malo ísť o nulu. Znamenie malo byť rýchlym a jednoduchým nástrojom, ako odovzdať odkaz pilotovi cez sklo kokpitu.

Nech je však pravda nakoniec kdekoľvek, OK je jedno z najslávnejších amerických slov, podľa niektorých zdrojov dokonca najslávnejším slovom vôbec.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu