ZN.SK
John F. Kennedy, prezident USA

Prečo zomrel J. F. Kennedy? Údajne za to mohol aj zdravotný korzet

Atentát na Kennedyho je námetom pre množstvo kníh. Obvinenie a vina údajného páchateľa Lee Harvey Oswalda a jeho záhadná smrť bola veľa krát spochybňovaná…

Atentát na Kennedyho je námetom pre množstvo kníh. Obvinenie a vina údajného páchateľa Lee Harvey Oswalda a jeho záhadná smrť bola veľa krát spochybňovaná a ako udalosť amerických dejín, bol atentát preberaný z množstva uhlov médiami po celom svete. Neutíchajúci záujem o udalosti a pachtenie po nových detailoch, má význam dodnes.

John F. Kennedy, prezident USA

Neexistuje totiž jasný záver o dôvodoch tohto atentátu, ako aj neustále vznikajú nové a nové dohady o tom, či mal možnosť niekto zabrániť smrti jedného z najpopulárnejších prezidentov USA. Jedna z teórií, ktorá sa týka možnosti, pre ktorú sa nemohol J. F. K. dostatočne kryť pred paľbou, boli jeho ťažkosti s chrbticou.

Korzet ako pomôcka, ktorá ho mala pripraviť o život

J. F. Kennedy pôsobil navonok ako rozhodný, no na pohyb veľmi opatrný prezident. Mohli za to zdravotné ťažkosti spojené s viacerými diagnózami a bolesťami. Oporná sústava a ťažkosti s chrbticou si vyžadovali, aby nosil korzet. Napriek chorobe ho nevzali do armády, no po vplyve otca predsa len nastúpil do námorníctva. Tam získal za záchranu svojich mužov ocenenie. Jedného zo svojich mužov dokonca držal pri živote vo vode, než doplávali na breh. Aj to mohlo zhoršiť jeho zdravotný stav.

Keď v roku 1963 zamieril do Dallasu, ako jeden z najpopulárnejších prezidentov, hoci ho nazývali šmatlavým „kryplom“, bral so sebou aj korzet. Ten mu mal zaistiť pohodlie bez potreby pomocných barlí, či opory ľudí okolo neho. Pri prejazde ulicou Elm Street 22 v Dallase ho však zasiahol prvý výstrel do krku. Nebol schopný uniknúť ďalšej vypálenej strele. Pre korzet na tele sa nemohol skloniť, takže zostával stále na dostrel. Jeho hlava z kabrioletu stále trčala a po zásahu sa zadná časť lebky rozprskla navôkol. Niečo také už nemohol prežiť. Práve korzet podľa najnovších tvrdení môže za to, že atentátnik druhým výstrelom pripravil JFK o život. Šanca zachrániť ho po prvom zásahu totiž údajne existovala. Tá druhá už bola preto tá rozhodujúca – smrteľná.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu