ZN.SK
náučný chodník Veľký Biel

Posvätia Vinohradnícko-ovocinársky náučný chodník vo Veľkom Bieli

17. septembra sa v obci Veľký Biel pri Senci, neďaleko Bratislavy, slávnostne posvätí náučný chodník, ktorý upozorňuje návštevníkov na niekoľko predností obce…

17. septembra sa v obci Veľký Biel pri Senci, neďaleko Bratislavy, slávnostne posvätí náučný chodník, ktorý upozorňuje návštevníkov na niekoľko predností obce Veľký Biel, ale aj okolia. Miesto tak blízko slovenskej metropoly, na prvý pohľad púta svojim barokovým kaštieľom viditeľným už z diaľnice D1, avšak zaujímavou je obec aj pre iné miesta a možné turistické ciele.

Vinohradnícko – ovocinársky náučný chodník Šalaperská hora

Náučný chodník si pripomína a návštevníkov vedie po trase s dĺžkou až 12 kilometrov. Sprevádza v prvom rade pamiatkami a zaujímavými miestami v samotnej obci Veľký Biel. Celkovo sedem tabúľ a teda aj sedem miest prinesie pohľad vždy na inú oblasť možného záujmu návštevníkov obce, no tiež uvádza aj ďalšie fakty doplnené o fotografie. Ako mnohé ďalšie aktivity obce a iniciatívy, aj za plánovaním a vytvorením náučného chodníka stojí Zväz záhradkárov obce Veľký Biel, stojaci aj za pravidelnými podujatiami ako je BielFest, festivaly vinárstva, či na 18. septembra opäť naplánovaná výstava záhradkárov.

náučný chodník Veľký Biel

Veľký Biel vyniká svojim vínom aj ďalšími produktmi

Historicky bola Šalaperská hora významným miestom pestovania hrozna a výroby vína. Gróf Esterházyi vlastnil niekoľko hektárov pozemkov, na ktorých pestoval hrozno, rovnako ako bratislavské kláštory. Kolektivizácia za socializmu ovplyvnila ďalšie fungovanie oblasti, avšak dnes je časť revitalizovaná. Nie je to len Šalaperská hora, ale aj vlastné záhrady miestnych záhradkárov a vinohradníkov, ktorí sa venujú domácej výrobe vína od čias, ktoré sami pamätajú. V obci sa nachádza niekoľko včelárov a viacero záhradkárov s úspechmi, ktoré nachádzajú príležitosť práve na výstavách záhradkárov. 18. septembra sa bude opäť konať výstava ovocia, zeleniny a kvetov a v pondelok doobeda výstavné priestory budú patriť deťom. Podujatie je každoročne príležitosťou na návštevu inak neprístupného barokového kaštieľa, zrejme najväčšieho barokového kaštieľa Strednej Európy, ktorý sa nachádza v centre obce.

História nezostáva bokom

V Bieli sa prekvapivo (keďže je veľkou neznámou pre širší región a naozaj prekvapením, keď sa naskytne príležitosť) nachádza významný barokový kaštieľ postavený v rokoch 1722-1725 podľa plánov viedenského architekta A. E. Martinelliho. Okien je presne toľko, koľko je dní v roku, izieb je presne toľko, koľko týždňov v roku a celkovo až 7 brán symbolizuje sedem dní v týždni. Táto symbolika je jednou zo zaujímavostí, ktorá sa viaže k stavbe. Nie je bežne verejnosti prístupný a nie je celý sprístupnený. Príležitosťou na jeho návštevu sú koncerty, podujatia a výstavy. Na niektorých miestach má bohato zdobený interiér zdobený plastikami, aj farebnými ornamentmi na zdobených stropoch. Kaštieľ je len jednou z pamiatok spomínaných na náučnom chodníku. Ďalšou je Božia Muka so sochou sv. Urbana, alebo zrekonštruovaná studňa, ktorá kedysi slúžila práve vinohradníkom a pestovateľom na Šalaperskej hore.

Veľký Biel, náučný chodník

Jazerá a športový rybolov

Bielčania sú pomerne hrdí na to, že majú dobrú pôdu, pokojnú obec, dostatok miest na nákupy, nikam to nie je veľmi ďaleko a majú aj svoje vlastné jazerá a možnosti vyraziť na rybačku. Hoci v tesnej blízkosti sú Senecké jazerá, miestni a aj ľudia z okolia poznajú miestne Bielske štrkové jazero s rozlohou až 16 hektárov. Vzniklo vyhĺbením štrku používanom pri stavbe úseku diaľnice Bratislava – Trnava ešte v 70tych rokoch. Na jazere si užívajú plavci a milovníci vodných športov už od júna. Na trase náučného chodníka sa tiež nachádza jazero v Bernolákove a verejnosti neprístupné jazero medzi Veľkým Bielom a Bernolákovom.

Veľký Biel, náučný chodník

O zarybnenie štrkového jazera sa stará Slovenský rybársky zväz v Senci a pre samotných rybárov je jazero zaujímavou príležitosťou aj na krásne úlovky. Z kaprovitých rýb je to kapor obyčajný, pleskáč vysoký, plotica, karas, amur, či lieň sliznatý. Z dravcov obľúbená štuka, zubáč, ostriež, sumce, či tiež úhor európsky.

Foto: ZO Slovenského zväzu záhradkárov Veľký Biel

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu