Litva svojim návštevníkom ponúka naozaj unikátne miesta, aj rozsiahle močariny, ktoré sú cieľom tisícov bocianov z Afriky. Tých, ktorí nezastavujú nad Slovenskom a pokračujú ďalej. Miesto neďaleko mesta Šiauliai nachádzajúce sa uprostred voľného priestranstva však ponúka niečo celom iné, ako prírodu. Nachádza sa tu Hora krížov (Kryžių kalnas), na prvý pohľad neuveriteľné miesto, kam ľudia z celého sveta nosia kríže. Sovietsky zväz sa pokúšal opakovane toto miesto zničiť, no ľudia na protest proti bezhlavému ničeniu všetkého, čo nebolo v súlade s prísnou diktatúrou hrdo obnovovali. Hora krížov je dnes rozsiahlym miestom, ktoré je doslova posiate krížmi všetkých materiálov a veľkostí.
Hora krížov ako cieľ turistov z celého sveta
Desiatky tisíc krížov rôznych veľkostí sa nachádzajú všade, kam sa pozriete. Sú staré celé desaťročia, aj celkom nové. Vyhotovené svojpomocne z dreva, alebo dlhoveké kovové. Niektoré sem prinášajú ľudia pri príležitostí nešťastí, iné sú dôsledkom vlastných pútí a prosieb. Miesto je prejavom vzdoru voči Sovietskemu zväzu, ale hlavne záležitosťou miestnej tradície. Údajne sa tu nachádzal hrad zo 14. storočia a prvá zmienka o krížoch sa objavila v 19. storočí na pamiatku obetí poľských povstaní do roku 1863. Dodnes tu pribúdajú kríže pri mnohých iných nešťastiach, nie iba tých na území Litvy.
Miesto je dychvyrážajúce
Miesto je areálom s parkoviskom a vstupným. Nachádzajú sa tu toalety a predajňa suvenírov. Od nej vedie samostatná nezastrešená dláždená cesta vedúca k lúke posiatej krížmi. Ide doslova o horu, keďže kríže pokrývajú v poliach vyvýšené skálie, v ktorom sú vybudované schody a priechodná cesta. Niektoré kríže sú obrovské, iné menšie. Je tu mnoho zavesených krížov, alebo len tých voľne položených. Ich presné spočítanie nie je možné, alebo skôr ťažko predstaviteľné. Miestni sprievodcovia radi upozornia na to, že veľký drevený kríž so sochou Ježiša sem priniesol pápež Ján Pavol II.
Na prehliadku je dôležité pekné počasie. Prechádzka krížmi sa môže zdať z počutia fádna. Je však potrebné si predstaviť nepredstaviteľné. Rozsiahlu škálu a podoby krížov, rôzny vek, zdobenie, aj rôzne dary, odkazy, nápisy a prosby na krížoch. Ľudia tu sami novými krížmi tvoria tento priestor. Naše fotografie z roku 2010 napríklad len pri niektorých pohľadoch sedia so situáciou z fotografiami z posledných rokov. Miesto si žiada osobnú návštevu aj vtedy, pokiaľ nie ste veriacim cestovateľom. Má mimoriadnu atmosféru a ukrývajú sa tu kríže spojené s rôznymi osudmi.
V rámci národného odporu voči Sovietskemu zväzu a komunistom ide o dôležitý národný symbol.
KNIHA: Litve, rovnako ako Lotyšsku a Estónsku sa venuje úchvatný sprievodca od Lonely Planet. Kúpite ho na bux.sk