ZN.SK
Pompeje a odliatky obetí výbuchu sopky Vezuv

Pompeje: Archeológovia odkryli dvoch mužov pochovaných Vezuvom

Slávne Pompeje po takmer 2 tisíckach rokoch stále odkrývajú svoje tajomstvá. Len minulý týždeň sa podarilo odkryť zachované pozostatky dvoch mužov…

Slávne Pompeje po takmer 2 tisíckach rokoch stále odkrývajú svoje tajomstvá. Len minulý týždeň sa podarilo odkryť zachované pozostatky dvoch mužov v štvrti Civita Giuliana neďaleko centra mesta. Antické Pompeje, ktoré v roku 79 nášho letopočtu zničil výbuch sopky Vezuv, pochovala vrstva žeravého popola a prachu.

Pompeje a odliatky obetí výbuchu sopky Vezuv

foto: youtube: Pompeii Sites

Ostatky tých, ktorí nedokázali uniknúť a verili, že ich múry vlastných domov ochránia, ako aj obete zasiahnuté popolom oveľa skôr, čakajú na objavenie. Doteraz sa na mnohých miestach archeologického výskumu podarilo objaviť celé postavy. Posledný objav však prináša aj trochu viac o postupoch, ako sa takéto objavy konzervujú a umožňujú nám nahliadnuť do polohy obete sopky v čase jej smrti.

Nález dvoch mužov a postup konzervácie

Dvaja muži, ktorých nedávno objavili, sú objavom archeológov, ktorí nenarazili na kamenné postavy, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pri výkope narazili na dutinu. Tá je práve dôsledkom rozpadnutia mäkkého tkaniva z tiel obetí, na ktorých usadla vrstva popola. Po odstránení popola by sa podarilo nájsť len kosti. Archeológovia po dôslednom výskume kostí pomocou kamier a radarov siahnu po tekutej sadre. Do kamennej dutiny, ktorá zostala po ľudskom tele, sa vleje sadra, ktorá je šetrná k pozostatkom a kosti zostanú naďalej kosťami viditeľnými na zobrazovacích prístrojoch.

Až keď existuje pevný sadrový odliatok, nastupujú do práce nástroje. Ide o celé hodiny škrabania v mäkkom, no stále pevnom tufe. Aj preto, aby sa zachovali prípadné nálezy šperkov, zvyškov priľahnutých šiat, či iné predmety popadané v okolí obetí výbuchu. Po časovo náročnom zásahu odlievačov a odkrývačov nasleduje neopakovateľný pohľad na pózu, pri ktorej zomierali v ukrutných bolestiach.

Pompeje a ich tajomstvá: Celý úchvatný postup je na videu

Zaujímavosťou je, že sopka Vezuv nie je celkom vyhasnutá sopka a existujú predpoklady jej výbuchu. Po väčšine sopečného vrchu však existujú cestičky, chodníky a cesty. Rovnako tak na ňom existuje čiastočne hustá zástavba. Najmä priľahké talianske mesto Neapol, ktoré je dôležitým centrom turizmu práve pre Pompeje, nepatrí medzi malé a škody prípadného opakovania činnosti Vezuvu by boli mimoriadne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu