ZN.SK
Narodeniny a oslava narodenín

Narodeninová oslava v Holandsku? Gratuluje sa aj rodine oslávenca

Zvláštnosťou väčšiny Holandska sú narodeninové oslavy. V niečom sa líšia, hoci možno zopár prvkov pri hrubom popise vyznieva podobne. Ale niečo je iné už pri pozdrave aj gratulácii.

Zvláštnosťou väčšiny Holandska sú narodeninové oslavy. V čom je oslava v Holandsku iná? V niečom sa líšia, hoci možno zopár prvkov pri hrubom popise vyznieva podobne. Poprajete všetko dobré a povedzme, že ste svedkom rozkrajovania torty a zároveň jej ochutnávačom. Čo je však v Holandsku iné, je zvyk gratulovať ako prvému, alebo naopak ako poslednému priamo oslávencovi.

Narodeniny a oslava narodenín

Mimo nemu je celkom bežné popriať všetko dobré aj zvyšným členom najbližšej, alebo len zúčastnenej rodiny.

Ako vyzerá narodeninová oslava v Holandsku?

Bežné holandské narodeninové oslavy vyzerajú nasledovne. Uvítacie sú tri bozky na líce. Rodina, alebo priatelia sedia v kruhu, na sedačke, na taburetkách, alebo prinesú stoličky jednoducho preto, aby každý na seba videl a nikto nebol mimo. Najskôr sa podáva káva a torta a neskôr podľa toho, kto chce čo piť. Nie je dokonca žiadnym pravidlom alkohol, ale skôr je o dobrovoľnosti, hoci celkom bežné sú bezalkoholové, skôr limonádové oslavy. Hostiteľ celkom bežne následne ponúkne hostí táckou s nakrájaným syrom, klobáskami, či zeleninou. Tácka sa pritom nepokladá do stredu stola, ale odnáša sa, aby sa neskôr opäť priniesla a každý si vzal.

Pekný zvyk, ktorý spája rodinu

Ak už má prijať gratuláciu každý jeden člen rodiny, potom je to o dôvod navyše, prečo si pri takejto oslave pripadá každý viac potrebný a nemusí hľadať dôvody, prečo sa nezúčastniť. O rodine môžeme hovoriť ako o viac súdržnej, ak je súčasťou takejto oslavy a ako súčasť ich vnímajú aj pozvaní priatelia. Nakoniec, prečo nepogratulovať rodičom oslávenca, že sa im podarilo vychovať poriadneho človeka a ten sa v zdraví dožíva ďalší rok života? Oslava v Holandsku je skrátka zaujímavá.

Ďakujeme Zdenke za doplnenie.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu