Narodeninová oslava v Holandsku? Gratuluje sa aj rodine oslávenca

Narodeninová oslava v Holandsku? Gratuluje sa aj rodine oslávenca

Zvláštnosťou väčšiny Holandska sú narodeninové oslavy. V niečom sa líšia, hoci možno zopár prvkov pri hrubom popise vyznieva podobne. Poprajete všetko dobré a povedzme, že ste svedkom rozkrajovania torty a zároveň jej ochutnávačom. Čo je však v Holandsku iné, je zvyk gratulovať ako prvému, alebo naopak ako poslednému priamo oslávencovi.

Narodeniny a oslava narodenín

Mimo nemu je celkom bežné popriať všetko dobré aj zvyšným členom najbližšej, alebo len zúčastnenej rodiny.

Ako vyzerá narodeninová oslava v Holandsku?

Bežná holandská oslava vyzerá nasledovne. Uvítacie sú tri bozky na líce. Rodina, alebo priatelia sedia v kruhu, na sedačke, na taburetkách, alebo prinesú stoličky jednoducho preto, aby každý na seba videl a nikto nebol mimo. Najskôr sa podáva káva a torta a neskôr podľa toho, kto chce čo piť. Nie je dokonca žiadnym pravidlom alkohol, ale skôr je o dobrovoľnosti, hoci celkom bežné sú bezalkoholové, skôr limonádové oslavy. Hostiteľ celkom bežne následne ponúkne hostí táckou s nakrájaným syrom, klobáskami, či zeleninou. Tácka sa pritom nepokladá do stredu stola, ale odnáša sa, aby sa neskôr opäť priniesla a každý si vzal.

Pekný zvyk, ktorý spája rodinu

Ak už má prijať gratuláciu každý jeden člen rodiny, potom je to o dôvod navyše, prečo si pri takejto oslave pripadá každý viac potrebný a nemusí hľadať dôvody, prečo sa nezúčastniť. O rodine môžeme hovoriť ako o viac súdržnej, ak je súčasťou takejto oslavy a ako súčasť ich vnímajú aj pozvaní priatelia. Nakoniec, prečo nepogratulovať rodičom oslávenca, že sa im podarilo vychovať poriadneho človeka a ten sa v zdraví dožíva ďalší rok života?

Ďakujeme Zdenke za doplnenie.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Žirafa April
Online prenos pôrodu žirafy April zaujal internet

žabiak Romeo Telmatobius yuracare posledný svojho druhu
Žabiak Romeo je posledný svojho druhu, Júliu hľadá aj na internete

Vysávač Rowenta AIR FORCE FLEX 560,
Vysávač, ktorý si “ohnete” a povysávate prach na skrini a pod posteľou

Zavrieť