ZN.SK
Spánok počas noci

Počas tvrdého spánku sa čuch „vypína“, čo znamená aj riziká

Počas spánku prekonávame niekoľko fáz, ktoré so sebou nesú rôzne odlišnosti aj toho, ako veľmi funguje náš mozog, kedy produkuje sny, kedy sa zobudíme ľahko a kedy…

Počas spánku prekonávame niekoľko fáz, ktoré so sebou nesú rôzne odlišnosti aj toho, ako veľmi funguje náš mozog, kedy produkuje sny, kedy sa zobudíme ľahko a kedy nás nezobudí množstvo zvukov z okolia. U niektorých ľudí môžu byť fázy spánku rôzne posunuté, no každý zdravý človek má aj fázu najhlbšieho spánku, počas ktorej sa vypína aj niekoľko zmyslov a činností svalov.

Vypína sa čuch, nie dýchanie

Počas najhlbšej fáze spánku sa nám vypína čuch. Pozor, nie je dobré si čuch zamieňať s dýchaním, ktoré nemožno vypnúť a znamenalo by smrť. Čuch, ako vnem vnímajúci a rozoznávajúcich vône, sa priamo spája s mozgom. Ten rozlišuje, či ide o vône vhodné k danému miestu, alebo znamenajú riziko. Evolučne nás čuch chráni. Ak by ste pri líhaní pod koreň stromu v lese cítili pach vlčej kožušiny, je jasné, že na toto miesto líhať určite nebudeme. Podobne, ako keby sa takéto pachy blížili nepozorovane k nám. Lenže čo ak už spíme a objaví sa nový pach, ktorý dovtedy na mieste spánku nebol? Máme smolu.

Spánok počas noci

Dnes, keď nespíme bežne v prírode bez akejkoľvek ochrany, predstavuje vypnutý čuch menej problémov. Súčasný ľudský druh sa neorientuje podľa čuchu, no predsa len sú prípady, kedy nás môže vypnutý čuch zabiť. Vo svete a teda aj u nás je mnoho prípadov otravy oxidom uhoľnatým, alebo uhorenie počas požiaru vo vlastnom dome. Sú to prípady, kedy v najhlbšej fáze spánku obeť požiaru necítila znečistený vzduch a dym. Napríklad unikajúci plyn, alebo oxid uhoľnatý vznikajúci bez požiaru v domácnosti – únik z kotla, piecky a podobne.

V rámci požiarov – prípady, kedy sa podarí zobudiť sú tie, pri ktorých bolo vyvolané kašľanie a tým zobudenie ľudí. Alebo zvuky ohňa, padanie a praskanie predmetov. Zvukové vnemy totiž zostávajú aktívne počas celého spánku, hoci práve v najhlbšej fáze nám môžu pripadať oslabené.

Zobudí vás vôňa rannej kávy, či kakaa?

Kto by si nespomenul na prázdniny u babky, či domáce rána, keď nás vítali chlebík vo vajíčku, praženica, slaninka, alebo len ranná káva, kakao a podobne. Arómy, ktoré sa nám v hlave viažu s niečím príjemným a najmä nám predstavujú niečo, čo máme radi, nás dokážu zdvihnúť z postele. Oveľa skôr, ako iné vône. Nejde však o hlbokú fázu spánku, ale fázu, pri ktorej už postupne prebieha zobúdzanie. Časť mozgu je už pri plnom vedomí, čaká sa už len na pohybové ústrojenstvo, svaly a vôľu samotného človeka. Ľahšie vône prebudia aj človeka, ktorý má nepokojný spánok z rôznych dôvodov, napríklad zdravotných.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu