Počas spánku prekonávame niekoľko fáz, ktoré so sebou nesú rôzne odlišnosti aj toho, ako veľmi funguje náš mozog, kedy produkuje sny, kedy sa zobudíme ľahko a kedy nás nezobudí množstvo zvukov z okolia. U niektorých ľudí môžu byť fázy spánku rôzne posunuté, no každý zdravý človek má aj fázu najhlbšieho spánku, počas ktorej sa vypína aj niekoľko zmyslov a činností svalov.
Počas najhlbšej fáze spánku sa nám vypína čuch. Pozor, nie je dobré si čuch zamieňať s dýchaním, ktoré nemožno vypnúť a znamenalo by smrť. Čuch, ako vnem vnímajúci a rozoznávajúcich vône, sa priamo spája s mozgom. Ten rozlišuje, či ide o vône vhodné k danému miestu, alebo znamenajú riziko. Evolučne nás čuch chráni. Ak by ste pri líhaní pod koreň stromu v lese cítili pach vlčej kožušiny, je jasné, že na toto miesto líhať určite nebudeme. Podobne, ako keby sa takéto pachy blížili nepozorovane k nám. Lenže čo ak už spíme a objaví sa nový pach, ktorý dovtedy na mieste spánku nebol? Máme smolu.
Dnes, keď nespíme bežne v prírode bez akejkoľvek ochrany, predstavuje vypnutý čuch menej problémov. Súčasný ľudský druh sa neorientuje podľa čuchu, no predsa len sú prípady, kedy nás môže vypnutý čuch zabiť. Vo svete a teda aj u nás je mnoho prípadov otravy oxidom uhoľnatým, alebo uhorenie počas požiaru vo vlastnom dome. Sú to prípady, kedy v najhlbšej fáze spánku obeť požiaru necítila znečistený vzduch a dym. Napríklad unikajúci plyn, alebo oxid uhoľnatý vznikajúci bez požiaru v domácnosti – únik z kotla, piecky a podobne.
V rámci požiarov – prípady, kedy sa podarí zobudiť sú tie, pri ktorých bolo vyvolané kašľanie a tým zobudenie ľudí. Alebo zvuky ohňa, padanie a praskanie predmetov. Zvukové vnemy totiž zostávajú aktívne počas celého spánku, hoci práve v najhlbšej fáze nám môžu pripadať oslabené.
Kto by si nespomenul na prázdniny u babky, či domáce rána, keď nás vítali chlebík vo vajíčku, praženica, slaninka, alebo len ranná káva, kakao a podobne. Arómy, ktoré sa nám v hlave viažu s niečím príjemným a najmä nám predstavujú niečo, čo máme radi, nás dokážu zdvihnúť z postele. Oveľa skôr, ako iné vône. Nejde však o hlbokú fázu spánku, ale fázu, pri ktorej už postupne prebieha zobúdzanie. Časť mozgu je už pri plnom vedomí, čaká sa už len na pohybové ústrojenstvo, svaly a vôľu samotného človeka. Ľahšie vône prebudia aj človeka, ktorý má nepokojný spánok z rôznych dôvodov, napríklad zdravotných.
0 komentárov