Prvá noc v novom či neznámom mieste a nepokojný spánok - Kuriozity

Prvá noc v novom či neznámom mieste a nepokojný spánok

Prvá noc v novom byte, u priateľa, v hoteli na dovolenke, či niekde na služobnej ceste, nie je vždy podľa predstáv. Nevrlý, nevyspatý, unavený sme mnohí počas prvej noci. Čím to je, že niektorí ľudia sa nedokážu dobre vyspať, alebo nedokážu vôbec zaspať na novom mieste?

Spánok v posteli

Evolúcia sa pripomína neustále, veď očakáva prekvapenie

Dôvodom, prečo sa človek nie vždy pokojne vyspí v prvú noc na novom mieste, je evolúcia. Človek, ktorý nezaspáva od vyčerpania a únavy, ale líha si spať plne uvedomujúc si nové prostredie, môže mať problém. Jeho mozog sa nedokáže celkom ponoriť do spánku, pretože mu to evolúcia nedovolí. Človek sa pohyboval v prírode milión rokov a až posledných niekoľko storočí sa v noci spolieha na bezpečie svojho obydlia. Neznáme prostredie v minulosti vždy znamenalo nedostatočné zabezpečenie, riziko napadnutia zverou, napadnutia inými ľuďmi, pocestnými. Obchodníci prespávajúci na cestách mali rovnako tak vždy dôvod na ostražitosť. Práve evolúcia sa nás snaží chrániť, hoci už tento jav nepokladáme za aktuálny.

Neuvedomujúce podvedomie neustále pracuje a čaká na možné hrozby. Naštrbený spánok tak nie je problémom postele, nekvalitných služieb hotela, ale len nastavenia človeka. Samozrejme, určitý podiel na veci má iný vankúš, tvrdosť postele a ďalšie vlastnosti, ktoré sú už vecou zvyku, nárokov a pohodlia.


Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Emirates
Letecká spoločnosť Emirates: hodnotenie služieb a letu

Pracovník, zamestnanie a práca s drevom
Sieť predajní OBI, náhrada Baumaxu, otvorí 8. februára 2015

Bobor vo vode
Zaujímavé fakty o bobroch, ktoré ste možno nevedeli

Zavrieť