ZN.SK
Mount Rushmore národný pamútník amerických prezidentov

Mount Rushmore, hlavy štyroch amerických prezidentov mali byť telami

Národný pamätník Mount Rushmore, ktorý poznáme skôr len skrátene Mount Rushmore, je známy štyrmi hlavami najobľúbenejších prezidentov USA do doby vyhotovenia tohto diela.

Národný pamätník Mount Rushmore, ktorý poznáme skôr len skrátene Mount Rushmore, je známy štyrmi hlavami najobľúbenejších prezidentov USA do doby vyhotovenia tohto diela. Podľa sochára Borgluma vytvorený návrh pôvodne počítal s podobizňami až po pás. Prezidenti mali mať kabáty a ruky. Keď však autor návrhu v roku 1941 zomrel, už len niekoľko mesiacov dohliadal na dielo jeho syn, než sa práce zastavili. 14 rokov viac ako 400 robotníkom trvalo vytesanie štyroch hláv do tvrdého žulového masívu aj s pomocou dynamitu a nakoniec zostalo len pri hlavách s náznakom tela. Dielo tak zostalo zrejme navždy nedokončené.

Mount Rushmore národný pamútník amerických prezidentov

Prezidenti George Washington (1732-1799), Abraham Lincoln (1809-1865), Thomas Jefferson (1743-1826) a Theodor Roosevelt (1858-1919) sa pozerajú každý svojim smerom. Napriek tomu, že ide o národný pamätník nachádzajúci sa na mieste, kde inak nie je nič zásadné pre zahraničného turistu, miesto priláka 2 až 3 milióny návštevníkov ročne. Hlavy vysoké necelých 20 metrov sa už zrejme nikdy nedočkajú chýbajúcich tiel s ktorými sa pri vytesávaní hláv ešte počas prác počítalo.

  • Oficiálny názov: Mount Rushmore National Memorial
  • Poloha: v blízkosti mesta Keyston v Pennington County
  • Štát: Južná Dakota, vo vnútrozemí USA
  • Nadmorská výška: 1760 m.
  • Jeden z najznámejších vlasteneckých pamätníkov v USA

Autorom Mount Rushmore bol Gutzon Borglum

Autorom návrhu súsošia na hore Mount Rushmore bol v roku 1927 americký sochár Gutzon Borglum (1867 – 1941) ktorého spájala Československo trochu viac. Spolu so svojou ženou poskytli svoje pozemky pre výcvik československých dobrovoľníkov a pomáhal im počas I. svetovej vojny aj inými spôsobmi.

Pôvodný návrh autora. Foto: http://search.loc.gov

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu