ZN.SK
ľudské telo a anatómia

Ľudské telo ukrýva časť periodickej tabuľky chemických prvkov

Ľudské telo bežného priemerného človeka ukrýva množstvo vody, vápnika a rôznych látok o ktorých nemáme ani poňatia, ako sa do tela vzali.

Ľudské telo bežného priemerného človeka ukrýva množstvo vody, vápnika a rôznych látok o ktorých nemáme ani poňatia, ako sa do tela vzali. Telo si ich hromadí a využíva na fungovanie niektorých žliaz, orgánov a kostí. Z rôznych látok, ktoré naše telo obsahuje, by sme vedeli získať rovno aj celé predmety.

ľudské telo a anatómia

Pre lepšiu predstavu o tom, čo sa v našom tele nachádza si môžeme predstaviť nasledovné:

  • Uhlík – V našom tele je toľko uhlíka, že by ním bolo možné naplniť 15 000 ceruziek.
  • Železo – Toľko železa, že by sme z neho dokázali získať jeden poriadny klinec
  • Arzén – dostatočné množstvo, aby usmrtilo hada, alebo potkana.
  • Meď – dosť na to, aby sme získali drôt v dĺžke jedného centimetra
  • Hliník – množstvo ideálne na výrobu jedného obalu od čokolády.

99% celkovej hmotnosti človeka tvoria prvky kyslík, uhlík, dusík, vápnik, fosfor a vodík. Len necelé jedno percento sú to ďalšie prvky ako draslík, síra, sodík, chlór, horčík a ďalšie.

Voda v ľudskom tele

Voda, ako zlúčenina vodíka, kyslíka a ďalších látok, tvorí až 60 percent hmotnosti človeka a vôbec buniek, svaloviny, krvi a podobne. Všetko v ľudskom tele potrebuje vodu. Dokonca aj zuby, či kosti. Zhruba 28 litrov vody sa ukrýva v bunkách, 14 litrov v telových tekutinách, 3 litre v krvnej plazme a ďalšie litre sú obsiahnuté v lebečnej tekutine, nervoch, medzi-svalovej výplni a podobne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu