ZN.SK
Bahrain Bahrajn zaujímavosti

Bahrajn a jeho 10 zaujímavých faktov: kultúra, história aj turizmus

Zaujímavosti, ktoré sa týkajú ostrovnej krajiny Bahrajn ležiacej v Perzskom zálive a môžu byť zaujímavým spestrením všeobecného rozhľadu.

Zaujímavosti, ktoré sa týkajú ostrovnej krajiny Bahrajn ležiacej v Perzskom zálive a môžu byť zaujímavým spestrením všeobecného rozhľadu. Bahrajn je totiž dlhodobo prehliadaný pre svoju veľkosť. Krajina, na ktorej čele je bahrajnský kráľ a v ktorej v deväťdesiatych rokoch aj niektorí Slováci pracovali, leží v Perzskom zálive. Ostrov Bahrajn a jeho okolie na niektorých glóbusoch v Perzskom zálive ani nezakreslia, no napriek tomu má 780 km2. Hoci by sa toto kráľovstvo s parlamentom dalo charakterizovať ako púštno-kamenistá krajina, bude súčasným turistom v mnohom pripomínať Dubaj.

Bahrain Bahrajn zaujímavosti

Modernou architektúrou, typom krajiny a kultúrou. Bahrajn však stále patrí medzi menej objavené kúty sveta Slovákmi. Najčastejšie dopravné prepojenia sú práve pre európskych návštevníkov cez Dubaj. Keď v roku 2002 začali s výstavbou okruhu pre slávne motoristické preteky, nabral Bahrajn ďalší medzinárodný význam.

Čo zaujímavé sa spája s Bahrajnom?

História

Bahrajn má napriek svojmu ostrovnému typu krajiny bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku. Archeologické nálezy ukazujú na prítomnosť osídlenia už pred 5000 rokmi. Nachádza sa tu jedna z najstarších mešít na svete. Islam je tu síce silno zakorenený, no je výrazne tolerantný voči ostatným náboženstvám. V krajine sa nachádzajú aj kostoly, či hinduistické chrámy a pod.

Perlový priemysel

Bahrajn bol kedysi známy ako významný svetový producent perál. Miestny perlový priemysel bol slávny. Perlové farmy a lov perál boli v minulosti dôležitým zdrojom príjmu pre obyvateľov a súčasťou kultúry. Perly z Bahrajnu patria dodnes medzi svetovo najvýznamnejšie a história lovcov perál tvorila významný ekonomický prínos krajiny predtým, než tu boli objavené ložiská ropy. V Bahrajne objavené ložiská boli pritom prvé v rámci Perzského zálivu.

UNESCO pamiatky

Bahrajn má päť pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, vrátane Qal’at al-Bahrain, starobylého pevnostného mesta a archeologického náleziska.

Viac o UNESCO v Bahraine na oficiálnych stránkach Unesco.org

Veľká cena – Grand Prix Bahrajnu

Bahrajn je hostiteľom Medzinárodnej automobilovej udalosti, Veľkej ceny Bahrajn. V roku 2002 začala vznikať jedna z najslávnejších tratí posledných ročníkov, na ktorej sa každoročne koná Svetový šampionát Formuly 1. Je to jedno z najvýznamnejších motoristických podujatí svojho typu na svete.

Kultúrne dedičstvo

Bahrajn má bohaté kultúrne dedičstvo a je známy pre svoje tradičné hudobné, tanečné a umelecké prejavy. Bahrajnský folklór je možné vidieť na festivale Bahrain International Music Festival.

Bahrain Bahrajn zaujímavosti

Najvyššia budova v Bahrajne – BWTC

Bahrain má niekoľko významných výškových budov, vrátane Bahrain World Trade Center, ktorý je známy svojimi veternými turbínami integrovanými do architektúry budovy. Výška 240 metrov pôsobí impozantne. Bahrain World Trade Center (BWTC) je navrhnutý architektonickým štúdiom Atkins. Dizajn zahŕňa dve výškové veže spojené sériou veterných turbín. Je to prvá komerčná budova na svete, ktorá využíva veternú energiu na výrobu časti svojej elektrickej energie. Veterné turbíny slúžia na znižovanie energetickej spotreby budovy. Okrem kancelárií obsahuje budova aj moderné obchodné centrum so širokou ponukou obchodov, reštaurácií a služieb. Je dôležitým symbolom modernej architektúry v krajine.

Bahrain Bahrajn zaujímavosti

Pearl Roundabout

Pearl Roundabout, známy aj ako Lulu Roundabout, bol známym veľký kruhový objazd v hlavnom meste Manamá, ktorý svoje meno získal podľa perlového monolitu v strede objazdu. Ten odkazoval na miestnu perlovú históriu. Bolo to miestom protestov a zhromaždení počas Arabskej jari v roku 2011. Šlo o symbolom snahy o demokratizáciu. Po potlačení Arabskej jari bol perlový monolit zrušený a nahradený veľkou vlajkou Bahrajnu. Tzv. Arabská jar sa odohrávala v mnohých krajinách arabského sveta, no v Bahrajne nemala až takú intezitu ako v iných krajinách.

Bahrajnská kuchyňa

Bahrajnská kuchyňa ponúka širokú škálu chutí a vplyvov z rôznych kultúr. Populárne jedlá zahŕňajú machbous (korenistý ryžový pokrm s mäsom), hummus, šaormu a halvu.

Pearling Trail

Pearling Trail je historická trasa v Bahrajne, ktorá zahŕňa viac ako 30 miest spojených s perlovým priemyslom. Táto trasa je tiež miestom zapísaným na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Bahrajnské súostrovie

Bahrajn tvorí skupina viac ako 30 ostrovov a ostrovčekov. Patria sem hlavný ostrov Bahrajn a ďalšie známe ostrovy, ako napríklad Muharraq. Ten je známy svojím historickým centrom a trhmi. Ostrov Sitra je viac priemyselný, keďže na ňom prebieha ťažba ropy. Na ostrove Umm an-Na’san hrá prím turizmus, pretože miestne pláže a príroda k tomu majú tie najlepšie predpoklady. Podobne je na tom ostrov Hawar.

Ostrov Amwaj je umelo vytvoreným ostrovom využívaným práve pre trh s realitami, podobne ako je tomu v Dubaji. Bahrajn sa pritom neustále rozrastá. Stačí sa pozrieť na mapu. Vznikajúca pevnina tvorená cielenými tvarmi s ohľadom na potreby a priechodnosť lodnej dopravy, jácht a člnov neraz vytvára zaujímavé prvky a architektúru samotnej pevniny.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu