Voda, životodarná, pre všetko živé nevyhnutná. Skladá sa z nej naše telo, každý živý organizmus a v nej aj život vznikol. Nadľahčuje, milujeme ju najmä v lete a v snehovom a ľadovom skupenstve v zime. Tam kde nie je, tam je smrť. Napriek tomu jej nie je všade vo svete dostatok. Pitná voda je zvláštnosť v mnohých afrických krajinách, lokálne v Ázii a pre stroskotancov aj na mnohých opustených atoloch a ostrovoch. Dnes sa však budeme venovať najmä jej hmotnosti.
Už za dávnych čias, od antiky po stredovek, mali rôzne národy rôzne mierky. Museli, pretože ak sa rozvíjal obchod a malo byť jasné množstvo výmenného tovaru, museli byť jasné aj miery. Medzinárodný diaľkový obchod na to mal svoje vlastné mierky a podľa nich si odvíjal ceny. Víno, olivový olej, vonné oleje, či rôzne šťavy, mlieko, pálenky. To všetko je objemom.
Návrh využitia klasickej metrickej sústavy vznikol v roku 1790 vo Francúzsku a odvtedy sa s jednou prestávkou počas vlády Napoleona I. používa dodnes. Týkal sa vtedy z počiatku len dĺžkových mier. Liter, ako mierka pre tekutiny, nám už boli známejšie oveľa dlhšie. Takmer celá Európa pozná liter a tak keď prišlo k nutnosti zaviesť jasnú metrickú sústavu v rámci váhy, v roku 1799 sa pristúpilo aj ku zavedeniu gramov a kilogramov. K váhe gramov a kilogramov sa dospelo práve vďaka vode. Jeden decimeter kubický vody zodpovedal váhe 1 kilogramu. Aj to však len v prípade, ak čistá voda mala nad bodom varu, čiže 0°. Dá sa tak povedať, že 1 liter je zhruba 1 kilogram.
10 litrov mlieka v škatuliach znamená niesť si domov 10 kilogramov. Prípadne 6x dvojlitrová Kofola znamená 12 kilogramov v rukách. S týmto ľahkým prevodom fungujeme bez zložitých výpočtov. Čiže tisíc litrové akvárium s rybičkami je tisíc kilogramová váha. Tisíc kilogramov je jedna tona. Ak si budujete extrémne ťažké akvárium, počítajte s váhou jednej tony. To je pre nábytok extrémna záťaž a to je aj dôvod, prečo veľké akváriá majú podpornú konštrukciu zo zváraných oceľových konzolí.
Voda je jedným z chemických prvkov, na ktorom aj bez náročných chemických a fyzikálnych pokusov vidieť, ako sa pri teple predmety a molekuly rozpínajú a pri chlade stláčajú k sebe. Preto existuje v stavebníctve diletácia, rôzne membrány a rozostupy medzi veľkými blokmi. Teplej vody, ktorá sa nevyparuje, je pri rovnakom množstve viac. Po vychladnutí sa hladina zníži. Práve to je jav, kedy liter vody môže vážiť rôzne. Záleží od teploty.
Platí teda, že:
Rovnako tak to znamená, že napríklad:
*Ide o merania v laboratórnych podmienkach. V domácich podmienkach sa nepatrné koncové čísla môžu meniť v závislosti od miery pár a dĺžky uchovávania vody “na vzduchu”.
0 komentárov