ZN.SK
Najmenší vianočný stromček na svete

Najmenší vianočný stromček sveta má 4 nanometre a 51 atómov

Najmenší stromček na svete sa jej podarilo vytvoriť na riadkovacom tunelovom mikroskope s ktorým je možné pozorovať jednotlivé atómy.

Mnohí sa pýšime krásnymi stromami. Niektoré mestá najvyššími stromčekmi, no ak by ste hľadali, alebo dokonca chceli vytvoriť najmenší strom na svete, tento konkrétny asi neprekonáte. Jasne rozpoznateľný vianočný stromček s najmenšími možnými rozmermi vytvorila Maura Willemsová na Technickej Univerzite Delft v Holandsku. Najmenší stromček na svete sa jej podarilo vytvoriť na riadkovacom tunelovom mikroskope s ktorým je možné pozorovať jednotlivé atómy. Jej stromček tak meria len 4 nanometre a zložený je z 51 atómov.

Na takýto stromček si nikto vianočnú ozdobu nezavesí. Samozrejme, ide o veľmi malý, ľudským okom neviditeľný výtvor. Napriek svojej neviditeľnosti je zaujímavým prvkom popularizácie vedy. Najmä vedcov si predstavujeme vždy ako starších mužov s okuliarmi. Prípad Maury Willemsovej je však ukážkou toho, že kreativita nechýba ani vedcom. Mladým študentom. Aj pomocou stromčeka sa podarilo spopularizovať  vedu spôsobom, ktorý doteraz vždy zaberal.

Oficiálne zdroje:https://www.facebook.com/TUDelft/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu