Bez ktorých orgánov a funkcií človek dokáže žiť? - ZN.SK

Bez ktorých orgánov a funkcií človek dokáže žiť?

Orgány bez ktorých by sa dalo hodnotne žiť sú väčšinou párové. V prípade, ak sa jeden z nich poškodí alebo oňho človek príde, za celú príťaž zodpovedá ten druhý zostávajúci orgán.

ľudské telo a zoznam orgánov

Ak však ide o kosti, tak tie plnia opornú a ochrannú funkciu v tele a strata každej z obmedzuje ľudské telo. Jediné kosti, bez ktorých by mohol človek žiť sú niektoré rebrá, poprípade ihlica v nohe. Dokážeme prežiť bez jazyka, očí, sluchu, no v rámci orgánov už toho nie je veľa, čo by nám umožnilo život.

Bez niektorých zmyslov

Človek dokáže žiť bez niektorých zmyslov a to bez zraku a sluchu, ale napr. aj bez jedného sluchového ústrojenstva a jedného oka. Ľudia dokážu tieto nedostatky dokonale zakryť.

Žlčník

Žlčník nie je pre život až tak veľmi dôležitý. Žlčníkové kamene sú pomerne častým zdravotným problémom. Ak sa u pacienta objavia a má kvôli nim zdravotné problémy, musí sa odstrániť celý žlčník. Po odstránení žlčníka by nemal pacient jesť smažené jedlo a stravovať sa zdravšie. Inak sa dá bez žlčníka žiť celkom normálne.

Obličky

Obličky sú párový orgán a pokiaľ človek príde o jednu z nich a druhá je plne funkčná, nijako to život neobmedzuje. Ľudia, ktorí žijú iba s jednou obličkou sú väčšinou zdraví. Pokiaľ však nefunguje ani jedna oblička, je potrebná buď transplantácia alebo dialýza.

Pankreas

Žitie bez pankreasu je síce možné, ale dosť problematické. Človek, ktorý nemá pankreas alebo čo i len časť pankreasu musí dodržiavať prísnu diétu a prijímať látky, ktoré sa za normálnych okolností v ňom tvoria. Medzi najdôležitejšie látky, ktoré sa vytvárajú v pankrease sú tráviace enzýmy a inzulín. Pankreas sa dá transplantovať buď celý alebo jeho časť, tzv. Langerhansové ostrovčeky.

Pohlavné orgány

Strata pohlavných orgánov sa dá prežiť. U niekoho nedá. Ich strata, či už z dôvodu ochorenia, či zranenia, znamená pre organizmus problém. Starajú sa totiž často o hormonálnu rovnováhu a vylučovanie tých správnych hormónov v závislosti od pohlavia. Strata pohlavných orgánov však znamená aj iný druh záťaže. Psychické komplikácie a ďalšie ťažkosti spojené s ich nefunkčnosťou, ako napríklad neschopnosť reprodukcie.

Pripravila Katarína a Tomáš

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Sia vianočná Santa's Coming For Us
Sia a jej vianočná novinka Santa’s Coming For Us má milión za 2 dni

vyvoz steniat
Nelegálny vývoz šteniat do Nemecka a okolitých krajín

Gastronómia, fľaše vína, kvalitné víno
Gastronómia v televíznom vysielaní televízie JOJ

Zavrieť