ZN.SK
Ryža a ryžové pole

Plastová umelá ryža z Číny a vymyslené články na internete

Už od roku 2011 sa na internete šíria zvesti o falšovaní ryže. Údajne toxická plastová ryža vyvážaná z Číny mala za lacný peniaz nasýtiť, respektíve oklamať ľudí…

Už od roku 2011 sa na internete šíria zvesti o falšovaní ryže. Údajne toxická plastová ryža vyvážaná z Číny mala za lacný peniaz nasýtiť, respektíve oklamať ľudí v niektorých iných krajinách. V skutočnosti však išlo len o vymyslenú správu, ktorú však opakovane využilo niekoľko portálov na informovanie o šokujúcich novinkách zo sveta. Najmä zo strany portálov, ktoré opakovane prinášajú informácie o tom, ako zlý je tento svet a že sa treba voči nemu brániť. Plastová ryža sa však za posledných pár rokov dostala do povedomia ľudí nie ako HOAX, ale ako reálna hrozba. Napriek tomu, že niečo také je nemožné, neuvariteľné a nekonzumovateľné. Portály prinášajú dokonca zaručené rady, ako rozoznať plastovú ryžu od skutočnej.

Plastová ryža je údajne falšovaným jedlom

Plastová ryža a dôkazy, ktoré nie sú dôkazmi

Hoci sa nikdy vo svete nepotvrdil jediný prípad plastovej ryže a ťažko je hodnotiť situáciu v Číne pre neprehľadnosť internetu, internetové miesta majú jasno vo výskyte ryže v roku 2016 aj mimo Čínu. Pritom správy sa objavili v roku 2011. Zaujímavá oživená téma ale priniesla návštevnosť a zisky. Preto sa aj dnes v čase prevalenia škandálu s mäsom z Brazílie, všetkým tým problémom s falšovaním jedla a zároveň krátko po porovnávaniach potravín s Rakúskom, dozvedáme o ďalšom. Hoci starom a vymyslenom. Dôkazy pritom nie sú jasné. Medializované správy, ktoré o prípade informujú, neuvádzajú zdroje, mená odborníkov, značky, dátumy a ani mestá. Pri rozlohe Číny je pokojne možné uvádzať novinky o tajných výrobných halách, ktoré vytvárajú na severozápade Číny falošné ovčie oštiepky a predávajú ich nomádskym pastierom ako alternatívu rohypnolu. Článkom chýba akýkoľvek údaj, ktorého by sa dalo chytiť. Za posledných niekoľko rokov už však viacero portálov prinieslo jasné údaje o tom, do akej miery ide o falošné správy.

Videá zachytávajú priemyselné spracovanie plastu

Ako dôkazy sú však videá, kde vytvárajú z plastového odpadu ryžu. Plastová ryža má byť tak vyrábaná z odpadu. Tieto videá sú však celkom bežné na celom Youtube a ich zneužitie napríklad do falošných zostrihov k článkom o falšovaní ovsenej kaše, je už vecou pár minút.

Falošné video, ktoré len zneužilo zábery skutočnej výrobnej linky:

V skutočnosti sú to stroje, ktoré z plastových kúskov, recyklovaných kusov, alebo plátov vytvára rôznymi procesmi tenké línie a tie sa sekajú na drobný granulát. Autorom hoaxu o plastovej toxickej ryži stačilo takéto video, aby z neho spravili údajné dôkazy o výrobe umelej ryže. Granulát je pritom nevyhnutný, keďže umožňuje lepšie skladovanie, prenášanie a dávkovanie plastu do tepelných foriem.

Príklad toho, ako tieto stroje na spracovanie plastu a výrobu granulovaného plastu fungujú:
Čierny variant:

Žltý:

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu