ZN.SK
berlin cylindrické akvárium radison blu

Najväčšie valcové akvárium sveta s 1500 rybami v Berlíne prasklo

Najväčšie valcové (cylindrové) akvárium na svete s objemom až milión litrov vody prasklo. Explózia skla a vody zaplavila halu berlínskeho…

Najväčšie valcové (cylindrové) akvárium na svete s objemom až milión litrov vody prasklo. Explózia skla a vody spôsobila zaplavenie haly berlínskeho hotela Radisson Blu, ktorého najväčšiu atrakciou bolo unikátne akvárium v jeho hlavnej hale. Jedna z najväčších atrakcií Nemecka (možno dokonca v rámci celej Európy) vo svete akvaristiky a jedna z najokázalejších hotelových hál na svete tak prišla o svoju pýchu. Akvárium vysoké takmer 16 metrov prasklo v nočných hodinách a vyžiadalo si evakuáciu hotelových hostí do pomerne chladného skorého rána.

berlin cylindrické akvárium radison blu

Prasknuté akvárium a 1500 jeho obyvateľov bojujúcich o život

Akvárium v čase svojej prevádzky obývalo 1500 obyvateľov celkovo zhruba 100 živočíšnych druhov. Bolo mimoriadnou atrakciou, keďže ho obývali aj vzácne druhy morských rýb a kôrovcov. AquaDom ako najväčšie voľne stojace valcové akvárium sveta po prasknutí a následnej explózii skla vylialo vodu takou silou, že spôsobilo záplavy na ulici pred hotelom a sila vody dokonca pokrivila niekoľko konštrukcií, či rôznych materiálov. Mnohé živočíchy prišli o život, kým na miestach, kde sa zachytilo viac vody sa ocitlo zhruba 400 až 500 rýb, ktoré sa jednotlivci aj záchranári, či zamestnanci hotela pokúsili zachrániť v menších nádobách. Pre nevyhnutnosť prísunu kyslíka do vody však aj takýto krok bol len dočasným riešením a žiadal si koordináciu a presun do iných akvárií a nádrží.

Ryby, ktoré vyplavilo z hotelového Lobby až na ulicu zamŕzali na chodníku. Nočná decembrová teplota -6°C teplomilné ryby ihneď zabíjala, no taktiež sa uvažuje, že mohla stáť za prasklinou v skle.

Budúcnosť zatiaľ nepoznáme

Je viac než isté, že hotel bude na istý čas zatvorený. Voda v stavbe si bude žiadať výrazné zásahy stavebnej chémie. Taktiež odvlhčovacích opatrení a tiež zamyslenie sa nad tým, či zachovať túto mimoriadnu atrakciu. Alebo aké opatrenia zaviesť, aby sa situácia viac nezopakovala. Je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. V roku 2012 v čase svojej výstavby tento mimoriadny projekt zhltol viac ako 12 miliónov eur. Nachádzal sa v ňom výťah s výhľadom na morský život a aj priamo na akvárium mali niektoré hotelové izby výhľad. Samostatná sklenená konštrukcia sa musela pasovať s mimoriadnym tlakom a veľkou váhou vody.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu