Zealandia, nádejný siedmy kontinent objavený nedávno - Zaujímavé novinky ZN.SK

Zealandia, nádejný siedmy kontinent objavený nedávno

Už na základnej škole sa deti na hodinách zemepisu učia, že na svete existuje šesť kontinentov. Vedci však prišli s novým objavom. Tvrdia, že okolo Nového Zélandu je nový, zaplavený a zatiaľ neuznaný obsah, ktorý sa dosiaľ skrýval. Oblasť nazvaná Zealandia sa nachádza východne od Austrálie. Jeho súčasťou by mali byť ostrovy Nový Zéland a Nová Kaledónia.

Zealandia, siedmy kontinent

Zdroj: geosociety.org

Svoje 4x naj

Na objave pracoval tím jedenástich geológov. S hľadaním informácií o novom kontinente mali veľa práce, pretože až 94% územia sa nachádza pod vodou, čiže je neviditeľná. Rozlohou približne 4,9 km2 sa stane najmenším kontinentom na svete. Okrem prívlastku najmenší, dostane aj ďalšie „naj“. Zealandia bude tiež najtenší, najmladší a najviac ponorený kontinent na svete.

Zealandia ako plnohodotný kontinent

Vedci tvrdia, že nádejný kontinent spĺňa všetky podmienky. Medzi ne patrí vyššia nadmorská výška voči okolitému prostrediu (v tomto prípade morské dno) alebo aby sa na danom území nachádzali sedimentárne, premenené i sopečné horniny.  Dokonca spĺňa aj piaty bod – je dostatočne veľká na to, aby nebola vyhlásená iba za mikrokontinent.

Neodkryté tajomstvá

Odhaduje sa, že Zealandia bola kedysi súčasťou Austrálie a je významná kvôli množstvu fosílnych palív hodných desiatky miliárd dolárov. Geológovia tvrdia, že ich cieľom nie je „priniesť“ nový kontinent, ale dúfajú, že pritiahne na danú oblasť omnoho viac pozornosti. Podľa ich tvrdenia totiž skrýva ešte mnoho tajomstiev, ktoré sa oplatí objaviť.

5/5 - (3 votes)

Lucia Absolventka štúdia marketingovej komunikácie, momentálne žijúca v zahraničí s obrovskou vášňou pre cestovanie, nové zážitky a dobré jedlo. K príležitosti písať sa dostala pred pár rokmi v zn.sk. Je to pre ňu relax a zodpovednosť zároveň.