Najúspešnejším lovcom v ríši zvierat je vážka, unikátny predátor

Najúspešnejším lovcom v ríši zvierat je vážka, unikátny predátor

Vážka pôsobí na prvý pohľad veľmi milo. Je však unikátnym druhom hmyzu, ktorý sa pohyboval nad močiarmi a vodnými plochami už pred dinosaurami v prvohorách. Má dva páry krídel, ktoré sa dokážu pohybovať v obrovskej rýchlosti nezávisle od seba a mimo to dokáže nimi zostať na jednom mieste bez zdanlivého pohybu niekoľko sekúnd. Za jedinú sekundu dokáže zmeniť polohu o jeden meter a opäť zostať visieť vo vzduchu, akoby ju tam niekto zavesili na neviditeľných nitkách.

Vážka

Vážka má najlepší priemer úspešnosti

Výskumníci z Harvardu v roku 2012 pomocou výskumov dokázali, že vážka je svetovo najúspešnejší lovec v celej ríši zvierat. Prečo? Kým mnohým šelmám a predátorom so zobákom, pazúrmi, tesákmi a jedom veľa krát dokáže rýchlejšia korisť utiecť, vyšmyknúť sa, alebo predátora prekabátiť, v prípade vážky môžeme hovoriť až o 95% úspešnosti.

Vážka

To znamená, že ak ste v druhom živote malá mucha a zazrela vás vážka, máte len 5% šancu na prežitie… presnejšie nie je nutné veľmi premýšľať. Unikajú jej skôr väčšie druhy hmyzu. Pri menších muchách je možné hovoriť až o 100% úspešnosti.  Tie končia v papuli s hryzákmi tak rýchlo, že nestačia ani…

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Šampiňón
Šampiňóny ako huby jeme, šampióni vyhrávajú, žampióny neexistujú

IT technológia a mobily
Otravné ponuky mobilných operátorov cez telefón: ako sa brániť?

Ľubovniansky hrad Stará Ľubovňa
Ľubovniansky hrad, pýcha Starej Ľubovne a jeho zaujímavosti

Zavrieť