ZN.SK
mlieko druhy zvierat

Aké druhy mlieka (okrem kravského) poznáme a kde sa využívajú

Aké druhy mlieka ešte poznáme? Nie je to len krava, koza a ovca. Vo svete poznáme aj jačie, ťavie, byvolie, alebo lamie mlieko.

Človek je jediným cicavcom, ktorý dokáže prijímať mlieko iného druhu a nep… sa z neho. Je to predovšetkým kravské mlieko, ktoré je úzko spojené s našou kultúrou, gastronómiou, na kravskom mlieku máme postavenú syro-výrobu, mnohé produkty aj polotovary. Bez mliečnej čokolády, mliečok do kávy, salka, plátkového syra, alebo smotanových jogurtov si niektorí nedokážeme predstaviť život. Lenže mimo kravského mlieka vo svete poznáme aj ďalšie druhy a najmä zdroje mliek. Na Slovensku má ešte využitie ovčie mlieko pri výrobe bryndze, syrov, aj výrazného mlieka. To kozie patrí medzi cenené a zdravé. Opäť využívané pri syro-výrobe, ale aj pri jogurtoch. Čo ďalšie však môže prekvapiť?

mlieko druhy zvierat

Ďalšie druhy mlieka a ich zdroje

Jačie mlieko

Mlieko z yaka, alebo jaka (yak milk), blízkeho príbuzného klasickej kravy, má svoju podstatnú úlohu v kultúre mnohých krajín Ázie, Stredného východu, predovšetkým v Mongolsku, Turecku, post-sovietskych krajinách a niektorých arabských štátoch. Tradíciu má aj v Tibete. Konzumuje sa čerstvé, alebo sa z neho vyrábajú mliečne výrobky podobne ako z kravského.

Byvolie mlieko

V niektorých častiach Ázie a Blízkeho východu má využitie aj byvolie mlieko. Predovšetkým na výrobu mäkkých syrov.

Ťavie mlieko

Hoci vo filme Hot Shots II. má filmový Saddám Husajn v chladničke 2% mlieko ako vtip. Lenže ťavie mlieko má naozaj svoje využitie, hoci nie je výrazne rozšírené vo zvyšku sveta. Má svoju výživovú hodnotu a oceňujú ho v niektorých arabských a afrických krajinách. Ťavie mlieko je nízkotučné a má viacero benefitov. V našich končinách nie je vôbec tak zaužívaná predstava o ťavom mlieku, pritom je bohaté na antioxidanty a vitamín A. Využíva sa na priamu konzumáciu aj výrobu.

Lamie mlieko

Lama je vzdialený príbuzný ťavy. Je tak celkom jasné, že sa tu musela objaviť aj ona. Lamie mlieko má využitie pri výrobe syrov a miešaných mliečnych nápojov. Pochopiteľne, svoju tradíciu využívania má v Južnej Amerike v krajinách, ktoré sú pre lamy domovom.

Konské (kobylie) mlieko

Konské mlieko, správnejšie však kobylie mlieko, v našich končinách znie zvláštne. Podobne ako konské mäso samo o sebe. Tento druh mlieka sa však naozaj využíva. Historicky ho využívali aj kultúry v Európe. Postupne sa od toho upustilo, keďže nie je úplne typické pre priamu konzumáciu. Dodnes sa využíva na prípravu kyslomliečnych nápojov a niektorých syrárskych výrobkov v kultúrach a regiónoch v Mongolsku, a na rôznych roztratených miestach v Ázii. V Kirgizsku sa mlieko z kobýl a nápoj z neho nazýva kymyz.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu