ZN.SK
Fóbia strach

Nový spôsob vydierania cez zoznamku: nahé fotky a výkupné

Že sa na internete odohráva množstvo vojen, bojov a nekalej činnosti vieme už dávno. Vydierania na zoznamkách sú pomerne časté…

Zľavy na wellness pobyty

Že sa na internete odohráva množstvo vojen, bojov a nekalej činnosti vieme už dávno. Vydierania na zoznamkách sú pomerne časté, ale prípad, s ktorým sa prejavujú niektoré indivíduá, je celkom novinkou. Napriek tomu, že príležitosť pre vznik tejto novinky už tu je niekoľko rokov, objavila sa až teraz. Na takýto prípad sme narazili v druhej polovici februára a podľa všetkého je podobných páchateľov viac.

Rôzne podoby Vydierania na internete sú časté

Začína to s nahými fotkami, začiatok vydierania

Ideálnou obeťou je muž. Ak totiž atraktívna žena požiada neznámeho muža o nahé fotografie, oveľa skôr povie áno a súhlasí, ako opačne. Muž ak osloví ženu, nepošle mu svoje nahé fotografie tak ľahko. Ale aj pri mužoch to chce čas. Páchateľ nového typu vydierania je však ochotný vydržať týždňové, pár dňové, či niekedy len pár hodinové zoznamovanie. Keď vyrukuje s požiadavkou, že nahú fotografiu pošle až keď získa nahú fotografiu muža, svoju už nepošle. Je totiž súčasťou plánu krátka odmlka, následne email o tom, že má poslať telefónne číslo, prípadne sa s ním naďalej komunikuje s emailom. Zmena v scenári prichádza v podobe vyhrážania sa trestným oznámením. Údajne totiž fotografiu páchateľ zaslal 13 ročnej dcére a vec podajú ako trestné oznámenie na políciu. Takto „prichytený“ muž môže byť naozaj zahnaný do úzkych a čakať to najhoršie. Pár hodín premýšľania nad tým, čo všetko sa môže stať a ako ťažko takáto vec môže poškodiť jeho život, imidž a kariéru ho dostáva už za krátko do štádia, kedy by prijal akékoľvek rýchle vyriešenie veci. Práve vtedy sa „poškodená“ strana ozýva druhý krát s návrhom, že všetko spraví odškodné 1000 EUR, alebo pokojne iná suma.

Vydieranie a oháňanie trestným oznámením

Návrh na zaplatenie odškodného je v podstate vydieranie. Problémom je, že odosielateľ fotografie môže na takéto niečo naozaj pristúpiť v domnienke, že sa naozaj mohol niečoho dopustiť. Ako je však známe, pri podobných prešľapoch sa občas nekončí pri jednej sume. Je však nutné upozorniť na niekoľko zásadných faktov. Akonáhle protistrana požaduje platbu a vyhráža sa v opačnom prípade podaním veci na políciu, či súd, dopúšťa sa vydierania a misky váh sú zdanlivo vyrovnané. V skutočnosti sú však naklonené len na jednu stranu. Ako je to možné?

Sledujte detaily

Ak ste sa rozhodli z akéhokoľvek dôvodu zaslať svoju nahú fotografiu niekomu neznámemu cez sociálnu sieť, alebo zoznamku a urobili ste to na požiadanie protistrany, o všetkom existuje archívny záznam. Ak viete o tom, že protistrana má vo svojom nastavení nastavený dátum narodenia, respektíve vek taký, že si to môžete dovoliť, aj o tomto nastavení existuje záznam. Ak sa niekto neplnoletý vydáva za plnoletého a požaduje fotografiu dospelého muža, je len vinou neplnoletého, že v profile uviedol iný údaj. Poškodená je nakoniec teda strana odosielateľa fotografie, ktorá je pri tomto novom druhu vydierania jedinou poškodenou stranou a teda nakoniec obeťou. Pokiaľ sa ocitnete na strane obvineného a viete, že odosielanie bolo s plnoletou osobou na základe rozhovoru, žiadosti a dohody, záznamy archívov služby to pokojne môžu dokázať. Sumu 1000 EUR, alebo viac, neplaťte a podajte trestné oznámenie za vydieranie. Suma je pomerne veľká a vydieranie už prinesie tiež celkom slušnú sadzbu odňatia slobody.

UPOZORNENIE: rizikom pri posielaní fotografií cez internet je ich zneužitie vždy. O to viac, ak ide o nahé fotografie, ktoré zostávajú v počítači. Vy neviete ako dlho, na koľkých miestach, neviete ani to, či tieto fotografie nie sú používané ďalej pod cudzou identitou ako výmenný artikel. Žiaľ aj takýto jav sme zaznamenali na sociálnych sieťach. Aj fotografie „na výmenu“ totiž môžete získať len také, ktoré boli vylákané od inej obete pred Vami. Preto pozor.

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu