Najdlhší plot na svete by sme našli v Austrálii. Stavali ho niekoľko rokov, ale až v roku 1885 sa ho podarilo dokončiť v celkovej dĺžke neuveriteľných 5614 km. Zaujímavá pletivová stavba sa nachádza na juhovýchode celého austrálskeho kontinentu. Dôvodom pre výstavbu tohto plota bolo zabránenie prechodu túlavých psov dingo do oblastí, kde mali chovatelia veľké stáda oviec. Začína pri meste Jimbour na východe neďaleko Brisbane a končí pri Nundroo takmer v úplnom strede Austrálie na južnom pobreží.
Najdlhší plot na ochranu oviec a jej názvy
Plot pritom stavali v čase, keď sa nachádzali túlavé psy na oboch stranách plota. Len v tej vnútornej časti sa pristúpilo k ich hubeniu. Nazýva sa jednoducho „Dingo Fence“, čiže v preklade Dingo plot. V Queenslande plot oficiálne úrady nazývajú ako Great Barrier Fence alebo tiež Wild Dog Barrier Fence 11. Pri hraniciach s Novým Južným Walesom sa úsek dlhý 394 kilometrov nazýva Queensland Border Fence a plot v dĺžke 257 kilometrov priamo v Južnom Walese nesie názov South Australian Border Fence. Ďalej pokračuje Južnou Austráliou v úseku dlhom 2 225 kilometrov už len ako Dog Fence, jednoducho Psí plot.
Konštrukcia pozostáva najmä z 180 centimetrov vysokého pletiva a drevených, betónových alebo železných kolov. Celá má význam aj v súčasnosti, hoci na mnohých miestach zabraňuje prechodu aj ľuďom, nieto len psom. Akékoľvek poškodenie je postihnuteľné a plot je tak chránený aj dnes. Niektoré úseky sú dnes elektrifikované, s dostatočným varovaním pred prípadným dotykom túlavých nie však už psov, ale ľudí.
Zajačí plot ako druhý najdlhší na svete
Už polstoročia predtým boli prvé stavby dlhých plotov na západe Austrálie. So stavbou ochrany proti premnoženým zajacom sa začalo najskôr v roku 1850 v provincii Victoria a postupne prechádzala východne. V roku 1896 pokračoval plot k meste Eucla a 200 kilometrov ďalej do blízkosti mesta Esperance. Súčasný plot známy ako „Plot proti zajacom“, v origináli „Rabbit-Proof Fence“, bol ako celok dostavaný v rokoch 1901 až 1907 a dlhý je 3256 kilometrov. V čase svojho dokončenia však šlo o najdlhší neporušený súvislý plot na svete.
Dalwallinu 1920, http://slwa.wa.gov.au
Je nižší než plot proti dingom a aj ten je dodnes zachovaný. Určený bol na boj proti premnoženým divo žijúcim zajacom, preto nebolo nutné siahať do veľkej výšky, hoci priechodné vráta boli nevyhnutné naďalej. Najmä na cestách a chodníkoch. Ako materiál bolo využívané hlavne drevo, doskové, prípadne pletivo. Treba len dodať, že zajace neboli pôvodným druhom v Austrálii. Priniesol ich sem človek a pre poľnohospodárov znamenali katastrofu.