ZN.SK
Malostranské námestie, Sv. Mikuláša

Malá Strana, pôvodne samostatné mesto, dnes časť Prahy

Malá Strana je určitá zvláštnosť českej Metropoly. Pôvodne sa jej hovorilo „Nové mesto“, hoci v dnešnom ponímaní by šlo presne o opak…

Malá Strana je určitá zvláštnosť českej Metropoly. Pôvodne sa jej hovorilo „Nové mesto“, hoci v dnešnom ponímaní by šlo presne o opak. Do roku 1784 bola Malá Strana samostatným mestom, ktoré nebolo súčasťou Prahy, ako Prahu chápeme dnes. Malo vlastnú samosprávu a vlastné riadenie. Historická kuriozita dnes už stráca na význame, keďže mesto sa od tých čias priveľmi rozrástlo. Dnes je Malá Strana súčasťou centra mesta Praha a tvorí mestskú časť. Aj vzhľadom k veľmi početným historicky hodnotným stavbám môžeme hovoriť, že ide o jednu z najstarších a tiež najzaujímavejších častí Prahy vôbec.

Malostranské námestie, Sv. Mikuláša a Malá Strana

História Malej Strany

Hoci sa môže zdať, že pre hustú zástavbu je dnes ťažké hovoriť o dávnej histórií, práve výkopové práce pri prestavbách budov odhalili, že toto miesto bolo osídlené už v neolite a opakovane v jeho okolí boli budované hradby, alebo valy. Základná sieť ulíc pochádza z čias roku 1257, keď Přemysl Otakar II. založil na Malej Strane Nové Mesto s názvom Nova Civitas. Stanovil magdeburské právo a pozval nemeckých osadníkov. Navrhol široké námestie s kostolom Sv. Mikuláša (na snímke) v jeho centrálnej časti. K miestnej výstavbe prispel aj Karol IV., no husitské vojny takmer celú lokalitu vypálili a ľudí vytlačili mimo. Zdevastované mesto sa podarilo obnoviť až počas 15. storočia. Keď sa presťahoval kráľ Rudolf II. do nového sídla, do Prahy, začala prosperovať aj Malá Strana. Malá Strana prežila viacero búrlivých udalostí, vpády vojsk, požiare, ale aj veľké budovanie. Všetky pražské samostatné mestá boli v roku 1784 cisárskym nariadením spojené do kráľovského mesta Praha a po zriadení presných plánov sa v roku 1791 začala stavať podzemná kanalizácia.

Malá Strana dnes

Malá Strana sa rozprestiera na rozľahlej ploche až 1,37 km2. Pôvodne ako podhradie Pražského hradu, vždy vynikala výstavbou rôznych palácov a meštianskych domov pre šľachtu, ale rovnako tiež bola miestom výstavby pre diplomatické a cirkevné stavby. Pretekajúca Čertovka vytvorila ostrov Kampa, zaujímavá je miestna lanová dráha na Petřín, navštíviť môžete Štefánikovu hvezdáreň, Petřínsku rozhľadňu a niekoľko bohatých botanických či parkových záhrad. Najkrajší výhľad na Malú Stranu máte práve z Petřína, odkiaľ je možné vidieť veľkú plochu nedotknutej dýchajúcej zelene, ale tiež hustú zástavbu historických stavieb. Najznámejšie miesto Malej Strany je nepochybne Malostranské námestie, ktoré rozdeľuje kostol Sv. Mikuláša, ďalej sú to Maltézske námestie, Valdštejnské námestie a Veľkopřerovské námestie. Najvýznamnejšie z ulíc sú Mostecká, Nerudova, Újezd, alebo Karmelitská.

Zvláštnosťou je, že ide o miesto atraktívne aj pre dôležité úrady a inštitúcie. Sídli tu niekoľko múzeí, Červený kríž, niekoľko škôl, Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy, Ministerstvo financií a ešte k tomu aj obe komory českého parlamentu, aj Sídlo úradu vlády ČR.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu