Falklandské ostrovy a ich história: pôvod názvu, zaujímavosti a čísla

Falklandské ostrovy

Falklandské ostrovy môžu pôsobiť ako bezvýznamný kus zeme na neprístupnom mieste, no reálne ide o Britské zámorské územie so zaujímavou históriou a strategickou polohou. Objavené boli v 16. storočí ako neobývané, mimo záujem akejkoľvek trvalej civilizácie.

Falklandské ostrovy

História a pôvod názvu

Prvý tu pristál John Strong, ktorý smeroval do Peru a v roku 1690 ostrovy preskúmal aj kvôli prípadným zdrojom surovín a pitnej vody. Názov ostrovov sa odvodil od pomenovania kanálu medzi dvoma hlavnými ostrovmi. Najskôr dostal meno práve prielivový kanál Falkland a z neho sú odvodené ostrovy. Kapitán Strong ho tak pomenoval na počesť Anthonyho Caryho, 5. vikomta z Falkland, ako poďakovanie za sponzorovanie jeho plavby. Falkland je dodnes mesto v srdci Škótska s niečo vyše 1000 obyvateľmi. Aj súčasné obyvateľstvo ostrova tvoria predovšetkým potomkovia prisťahovalcov zo Škótska a Walesu, ale tiež z nordických krajín, Francúzska a Juhoameričanov.

Bohatá na zmeny

V roku 1764 tu francúzsky kapitán Louis Antoine de Bougainville založil Port Louis a v roku 1766 na vedľajšom ostrove osadu britský kapitán John MacBride. Keď sa Francúzi vzdali kolónie v prospech Španielska, zrejme nevedeli o inom ostrove a založenom prístave inej mocnosti. Toto zistenie v roku 1770 mohlo prekvapiť obe strany. Británia ostrovy opustila, ale nijak sa ich nevzdala a Španieli tak zostali na ostrovoch sami. Vybudovali tu zajatecký tábor, no po napoleonských vojnách boli takmer všetci evakuovaní. Aj vďaka potulným moreplavcom si ostrovy prisvojilo Buenos Aires. Plánované obchodovanie a naštartovanie rybolovu sa nekonalo.

Americký bojový parník USS Lexington svojou prítomnosťou pri pobreží súostrovia započal zmeny, ktoré vyústili do príchodu britskej nadvlády v roku 1832 a ostrovy si tak vzali Briti späť. Nastalo však nepokojné obdobie, v ktorom sa neustále konali rôzne protesty. Situácia sa upokojila po zlepšení ekonomickej situácie, zvýšení hospodárenia, chovu oviec a exportu ovčej vlny. Čoraz viac sa začal prejavovať význam miestnych prístavov na opravy lodí.

Panamský prieplav mnohé ovplyvnil

Technologický pokrok a najmä otvorenie panamského prieplavu malo vážny dopad na prístavy Falkland. Už totiž ostrovy neboli po ceste k východnému pobrežiu USA, do Peru a Chile a nemuselo ísť ani o nevyhnutnú trasu pre lode smerujúce do Ázie. Falklandy zohrávali dôležitú úlohu aj v oboch svetových vojnách. V tej druhej sa tu bojom poškodená HMS Exeter zachránila a mohla spoľahnúť na prístav kvôli nevyhnutným opravám. Po II. svetovej vojne sa oslabil vývoz ovčej vlny a ekonomika začala upadať.

Argentínsky prezident Juan Perón si začal nárokovať suverenitu nad súostrovím. Argentína sa spoliehala na nové nariadenia OSN o dekolonizácii sveta, a aj na to, že jej zmeny v situácii prinesú Falklandské ostrovy. Vojna o Falklandy medzi Argentínou a Veľkou Britániou bola známym vojnovým konfliktom modernej éry minulého storočia, v ktorom Británia zvíťazila a Falklandy zostali britské. Po vojne Veľká Británia ešte znásobila svoju vojenskú prítomnosť na ostrovoch. Dnes sú pretransformované na lokalitu venovanú rybolovu, ale taktiež ťažiacu z turizmu. Ovce už nehrajú prvé husle, avšak stále majú svoj význam. Kultúrny, aj hospodársky. Referendum v roku 2013 u obyvateľov dalo jednoznačne najavo politický postoj. Až 99,8 % obyvateľov sa vyslovilo za zachovanie štatútu britského zámorského územia. Argentína však Falklandské ostrovy a ich obyvateľov neuznáva.

Falklandske ostrovy
foto: unsplash, Vijay Chander

Falklandské ostrovy? Nejde o žiadnu malú zem

Falklandské ostrovy pokrývajú súš zhruba na ploche 12 000 km2. Tvoria ju najmä dva hlavné ostrovy – West Falkland a East Falkland. Ten druhý, v preklade Východný Falkland má južnú časť tvorenú veľkým polostrovom Lafonia položeným nižšie. Medzi oboma hlavnými ostrovmi prúdi Falklandský prieliv, alebo F. kanál. Geologicky ide o veľmi staré súostrovie skladajúce sa z množstva malých ostrovčekov. Na návštevníka však nečaká žiadna exotika a relax na pláži. Počasie je tu veterné, vlhké a pomerne často daždivé.

Tučniak magelanský

Ostrovy lákajú dobrodruhov, sú zastávkou pre expedície do Antarktídy, ale tiež miestom výskytu množstva suchozemských vtákov. Objavujú sa tu však aj kolónie tučniakov, niekoľkých druhov, kde hniezdia, alebo prežívajú svoj život vďaka výborným podmienkam a dostatkom potravy.

Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.